İlkokul çağı çocuklarının okuma alışkanlığı ve Yenimahalle İlçe Halk Kütüphanesi gezici kütüphane hizmeti
  1. Tez No: 12432
  2. Yazar: OLCAY BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN SAĞLAMTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Okuma alışkanlığını kazanmada kişisel ve çevresel birçok faktörler vardır. Bu faktörler doğrultusunda halk kütüphanesi örgütü içinde yer alan her birim okuyucularına okuma alışkanlığı kazandırmada çeşitli sorumluluklara sahiptir, Ülkemizde.şube halk kütüphanelerinin azlığı dikkate alınırsa, halk kütüphanesi örgütü içerisinde okuyucuya en yakın birim gezici kütüphanelerdir, Yeterli bir gezici kütüphane hizmeti okuma alışkanlığı kazandımsa ve sür dürme konusunda karşımıza çıkacak problemlerin çözümüne yardımcı olacaktır. Özellikle okuma becerisinin kazanıldığı ilkokul çağının bireyin okuma alışkanlığını kazanmada çok hassas bir dönem olduğu saptanmıştır. Bu çalışmada Aydınlıkevler ilkokulu öğrencilerinden seçilen 9-11 yaş arası 450 öğrenciye gezici kütüphanenin a kısasa alışkanlığını kazandırmada ki etkisini saptamak amacıyla anket uygulanmıştır Yapılan çalışmada gezici kütüphaneyi kullanan öğrencilerin, gezici kütüphaneyi araç personel, derme açısından nasıl değerlendirildikleri saptanıp okuma alışkanlığı kazanmalarında veya kazanılmış okuma alışkanlığını sürdürmelerinde gezici kütüphane hizmetinin bir katkısı olup olmadığı incelenmiştir. Bunların yanısıra kütüphaneyi kullanan ve kullanma yan öğrencilerin okumaya karşı ilgilerini kimlerin veya nelerin belirlediği araştırılmıştır,, araştırma sonucunda gezici kütüphanenin derme, personel, bütçe, araç yönünden yetersiz olduğu görülmüş5 bu nedenle hizmetlerini tam anlamıyla yerine getirememesi sonucu öğrencilere okuma becerilerini geliştirmede kitabı sevmede ve dolayısıyla okuma alışkanlığını kazandırmada etken olmadığı ortaya çıkmıştır
Özet (Çeviri)
 number of personal and environment a i factors play a role in the gaining of sound reading habits in the public library system- Each working unit has responsibilities in the effort to instill these habits in its users. Within the system it is mobile libraries which are most closely associated with the readers regarding the scarce number of branch libraries «, An adequate mobile library service is helpful in solving problems encountered in the effort to instill and maintain sound reading habits* It has been found that the primary school period 9 '«Then reading skills are first acquired offers a good opportunity for the gaining of sound reading habits,, The present study is based on a survey of 450 pupils t aged 9-11? in the Aydınlıkevler Primary School and the affect of the mobile library service on their reading habits- The purpose ^as to find out the opinion of those pupils about the mobile library with respect to the vehicle staff and collections on their gaining or maintaining the habit of reading* At the same time library users and non-users were compared with respect to the sources of their reading habits*