Eğitim yüksekokullarında örgütsel değişme
  1. Tez No: 12433
  2. Yazar: COŞKUN BAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYTAÇ AÇIKALIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
CSEÎ Bu araştırmada, eğitim enstitülerinden eğitim yüksekokullarına dönüştürülen eğitim yüksekokulu yönetici ve öğretim elemanlarının, okullarındaki değişmeleri örgütün İç dinamikleri açısından nasıl değerlendirdikleri, hangi yönde bir değişme beklentisi içerisinde oldukları, bu değerlendirme ve beklentilerin gruplara göre farklılık gösterip göstermediği ve etkili bir değişme gerçekleştirmek için izlenmesi gereken programların nasıl olması gerektiği araştırılmıştır. Örgütteki değişmeler incelenirken örgütsel değişme ile igili araştırma ve kuramlardan yararlanılarak. kuramsal olarak saptanan olası örgüt öğeleri ölçüt olarak kullanılmıştır. Araştırma problemi, üç alt problemden oluşmuştur. Ait problemler şöyle İfade edilmiştir: 1. Eğitim yüksekokulu yönetici ve öğretim elemanlar! kendi kurumlan ile ilgili değişmeleri: a. Amaç. b. Yapı c insan, d. Teknoloji boyutlarında nasıl değerlendirmektedirler ve bu değerlendirmeler gruplara göre farklılık göstermekte midir? 2. Eğitim yüksekokulu yönetici ve öğretim elemanlar; hangi yönde bir değişme beklentisi içerisindedirler ve bu beklentiler gruplara 'göre farklılık göstermekte midir? 3. Beklenen değişmelerin etkili olarak gerçekleşmesi için izlenecek programlar ne olmalıdır? Araştırma, örnekleme alınan 13 eğitim yüksekokulundaki 27 Yönetici ve 127 Öğretim elemanlarının yargısal verileri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma, eğitim enstitülerinden eğitim yüksekokullarına dönüştürülen eğitim enstitülerinde görev yapmış, halen bu görevi eğitim yüksekokullarında sürdürmekte olan yönetici ve öğretim elemanlarının görüşleriyle ve 1983- 1990 öğretim yılına ilişkin bilgi ve bulgularla sınırlıdır.Araştırma, ilişkisel tarama modelinde desenlenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak kuilanılan anket, ilgili literatür taranarak ve uzman kan;sî aimarak araşîîrmacî îarafîndan geliştirilmiştir. Anket, 1. Kişisel Bilgiler, 2. Değişme Boyutları, 3. Değişme Beklentileri, 4. Değişme programları olmak özere dört bölümden oluşturulmuştur. Soru maddeleri, "'Üçlü Likert ölçek türünde düzenlenmiştir. Verilerin analizinde frekans, yüzde, kay kare ve kontencensi katsayısı; kulllanılmış ve anlamlılık düzeyi 0.05 olarak belirlenmiştir. Elde edilen bulgular; şu şekilde özetlemek mümkündür: t- Eğitim enstitülerinden, eğitim yüksekokullarına dönüştürülen kurumlardaki yönetici vs öğretim elemanları a- Amaç boyutunda değişme olmadığı yönünde değerlendirme yapmakta ve bu değerlendirmeler gruplara göre farklılık göstermemektedir. b- Yapı boyutundaki değişmelerin düşük düzeyde farkına varmakta (hiyerarşi öğesi hariç} ve değişmeleri yetersiz bulmaktadırlar, öğretim elemanlar:, hiyerarşi boyutundaki değişmeleri yeterli buimaktad;rîar. c- Eğitim enstitülerinde öğretim görevini üstlenenlerle, eğitim yüksekokullarında bu görevi yürütenler arasında nitelik farkı olmadığı kanîSindadıriar. Öğretim elemanları, roîierdekl değişmeleri yöneticilerden farki; olarak değerlendirmektedirler. d- Teknoloji boyutunda eğitim enstitülerine kıyasla eğitim yüksekokullarında bir gerileme olduğu görüşünde birleşmektedirler. 2- Eğitim yüksekokuliarındaki değişmeler (süre hariç) yönetici ve öğretim elemanîarsn;n beklentilerine yanıt vermemektedir. Her iki grubun yüzde 4.7'si ısrarla eski okul sistemine dönme özlemini taşımaktadırlar. 3- Değişmelerin etkili olarak gerçekleşmesi için yönetici ve öğretim eiemanîarsna sjrasîyla: Laboraîuvar Eğitimi, Konferans Yöntemi. Bireysel Danışmanlık ve Sağaltım, Planlı Değişme programlarının uygulanması gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY During the iatest decade considerable organizational changes were implemented in teacher training institutions in Turkey. First of ail, teacher training institutions under the control of Ministry of Education were transformed to teacher training colleges which are now under the control of the universities. The purpose of this study was to determine {1} how the administrators and teaching staff appraised the changes in their schools In terms of internal factors of organization. (2) what admlnisrators' and teachers' expectations are and {3} whether these appraisals and expectations are different between the above groups or not. Research study consisted of three subprobiems: 1. How do administrators and teaching staff appraise changes implemented in their school organizations in terms of Internal factors such as (a) goal, (b) structure, {c} people and (d) technology? Do these appraisals change from group to group? 2. What kind of change expectations do the administrators and teachers have? And do these expectations change according to the groups? 3. What kind of programmes should be implemented to realize expected changes successfuiy? The participants of this study consisted of 27 administrators and 127 teachers. Administrators and teachers were from 13 Teachers Training Colleges located In different geographical regions of Turkey. The research is limited to the respond of the participants, the data gained from the questionaire In the academic year of 1388- 1990. Descriptive research method was used In this study. Review of the related literature, interaction with some field specialists and similar reseaches on the subject ÎVmatter contributed to develcpe the questional used in this study. The instrument (quesfionaire), enabled the researcher to identify specific dimensions of change. These dimensions were broken down into the following areas: (1) individual information about participants, {2} dimensions about change, {3} expectations through change, (4) change programmes. Data were analyzed by using frequency, percentage, chi square and contingency coefficients and 0.05 was accepted as significance ievel. Findings of the study are stated as follows: 1. According to the adminisrators and teachers of training colleges, a. The ieveî of awareness in change in goai dimension is low and there isn't a significant difference between groups. b. The level of awareness in change in structural dimension is low {except“”hierarchy factor“} and changes are dissatisfactory c. There isn't any difference in the quaiifications of teaching personnel of training institutions and training colleges. There is a signicifant difference in the appraisai”of roie change between administrators and teaching staff. d. in îhe technology dimension there is a regression in teacher training collages comparing teacher training institutions. 2. The change in training 'colleges doesn't satisfy the expectations of adminisrators and teaching staff. Approximately 4.7 percent of both groups are willing to return the previous system. 3. For the realization of an effective change, it was determined that administrators and teachers should attend to different programmes such as laboratory training, conference method, individual consultant, and planned change. v