'Rogers Kişisel Uyum Envanteri'nin Türk toplumuna uyarlaması
  1. Tez No: 12431
  2. Yazar: N.NALAN DİLER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİLÜFER ACAR(VOLTAN)
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Ö Z E T Bu çalışmada, Carl Rogers tarafından Amerika Birleşik Devletleri`nde 9-13 yaş grubu için geliştirilen ve İngiltere`ye Patricia Jeffrey tarafından uyarlanan Rojers Kişisel Uyum Envanteri“nin (RKUE) ülkemiz 9-13 yaş grubu için uyarlaması yapılmıştır. ölçme aracına ilişkin istatistiksel analizler güvenirlik geçerlik ve norm çalışmaları Namık Kemal Ortaokulu birinci sınıfına devam etmekte olan öğrencilerden rastlantısal örnekleme yöntemi ile seçilen 76 öğrenci üzerinde yapılmıştır Envanter`in geçerlik çalışmalarında,, ilk olarak Envanter'in orijinal formunda Türkçe`ye iki ayrı psikolog tarafından yapılan çevirisi karşılaştırılmış ve çevirinin doğruluğunu anlamak için İngilizce`yi ve alanı iyi bilen ”uzman kanısına' başvurulmuştur. Envanterin“çeviri geçerliği”böylece sağlanmıştır. Envanterdin ölçüt geçerliği hakkında bilgi edinme amacıyla. Envanter'den elde edilen, puanların normal düzeydeki kişileri,, klinik vakalardan ayırdedip etmediğini incelemek için A.Ü. ve H.Ü. Çocuk Psikiatrisi:ne başvurmuş olan 24 çocuğa ve“normal”grubu temsil eden diğer bir 76 kişilik gruba, Envanter uygulanarak elde edilen puanların ortalamaları arasındaki farkın önem kontrolü t- testi ile yapılmıştır. Normal grup ile klinik gruparasında uyum düzeylerinde sosyal uyumsuzluk“S”ve aile uyumsuzluğu“F”alt testler için P,05 düzeyinde anlamlı bir fark bulunmuştur. Gerçek dışı hayaller“D”kişisel kompleksler“P”alt testleri ve toplam puanlarda anlamlı, bir fark bulunamamıştır. Envanter in güvenirlik çalışmasında 76 kişilik örneklem grubunda iki hafta arayla yapılan testin tekrarı güvenirlik katsayısı ''D5' alt testi için 0.43y“P”alt testi için 0.41 :SF“ alt testi için 0.41 ”S“ alt testi için 0.51r Toplam puan için 0,53 olduğunu göstermiştir. RPAI`nın (Rogers Personal Adjustment Inventory) İngiltere`deki testin tekrarı güvenirlik katsayısı ”D“ alt testi ipin 0,75f ”?'P“ alt testi için C.S2P ”F“ alt testi için 0*53, ”S" alt testi için 0.73 ve toplam puan için 0.78 bulunmuştur. Ayrıca Envanter 'den elde edilen bireysel puanları yorumlayabilmek için yüzdelik normlar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study ?!The Rogers Personal Adjustment Inver- tory:! (RPAI) is adapted for children of 3-13 years of age in the USA for our country» This inventory has heem devi sed for the sane ages in üSA by Carl Rogers and it has been also adapted for England by Patricia Jeffrey,. The statistical analysis regarding measurement means their reliability f validity and norm studies are practised upon 76 children f selected among first year students of Hamxk Kemal Secondery School* by random sampling method. First the translations into Turkish from the arigi- nai version of the inventory made by two different psycho logists are compared and has been recoursed to and expert' s view who knows English and the subject well to examine the translations variety. 3y this way the validity of the translation of the inventory have dqqtl proved. The control of significonce among avarage differenceb obtained from the practice of the inventory is done by t-test to examine whether the points obtained from the inventory differentiate the people at normal level and in clinical cases. This test is app lied to 24 children who have recoursed to the child psyc hiatry Department of Ankara University and Hacettepe University. Normal and clinical groups adjustment levels show no significant difference in“S”' (Social Maiadjust-XV sent) and !rF:: (Family Maladjustment) subtest- However,, there hasn't seen any in :!D“ (Daydreaming) and !5P”(Personal Inferiority) subtests and their total paints - During the reliability study of the inventory, the repetition of the test after a two-week interval upon the sampling group of 76 children s show that the reliability- coefficient is 0,49 for s:D“P 0.41 for ”P:% 0.4ir for S:F“ 0.51 fa>r ”S“' subtest and 0,53 for total points. And the KPAI test's repetition in England has shown it's 0.75 for 5tD”P 0.62 for :'P% 0.53 for !BF“f 0,73 for ”5" subtest and 0.78 for total points- The norm percentages have also been.pound to explain the individual points obtained from the inventory.