Müzik eğitiminin okul çağı çocuklarının yabancı dil öğreniminde alıcı beceri düzeyleri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examining the effect of music education on the foreing language receptive skill levels of primary school children
  1. Tez No: 686941
  2. Yazar: ŞEBNEM TOPÇUOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YALÇIN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma, düzenli olarak her gün müzik eğitimi alan ve almayan ilkokul 2. sınıf öğrencilerinin yabancı dilde“alıcı beceriler”olan dinleme ve okuma becerilerinin düzeyleri karşılaştırılarak, müzik eğitimi ve müzik kulağının yabancı dil öğreniminde alıcı beceriler üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu sanatçıları tarafından müzik kulağı ölçümü ile müzikal yeterliği tespit edilip Türkiye'nin ilk Türk Müziği İlkokulu'na kabul edilmiş ve bir buçuk yıl boyunca uygulamalı Türk Müziği dersleri almış olan 12 öğrenci ile okulda haftada bir ders saati dışında müzik eğitimi almayan özel bir ilkokuldan 12 öğrenci olmak üzere toplam 24 öğrenciye her iki okulun yabancı dil ders kitabı olarak kullanılan National Geographic Yayınları Our World (Level 1) adlı kitaptaki üç farklı ünitenin hedef sözcük ve dil bilgisi kazanımlarını içeren bir 'Yabancı Dilde Dinlediğini Anlama Başarı Testi' uygulanmış, öğrencilerin velilerine ise bir 'Genel Bilgi Formu' doldurtularak 'müzik eğitimi, 'cinsiyet', 'okul öncesi dönemde yabancı dil eğitimi', 'erken çocukluk döneminde uykuya geçme rutini', 'çalışma alışkanlığı', 'müzik enstrümanı' bağımsız değişkenlerinin yabancı dilde alıcı beceriler üzerinde herhangi bir etki yaratıp yaratmadığı saptanmaya çalışılmıştır. Verilerin çözümlenmesi aşamasında bağımsız değişkenlerin, öğrencilerin müzik kulağı skorları ile yabancı dilde alıcı beceri düzeyleri üzerindeki etkilerini saptamak amacıyla, SPSS programında Non-Parametric Mann Whitney-U Test; müzik kulağı skorları ile yabancı dilde dinlediğini anlama başarı testi skorları bağımlı değişkenleri arasındaki ilişkinin anlamlılığını analiz etmek amacıyla ise Non-Parametric Spearman Brown Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonunda, deney ve kontrol gruplarındaki öğrencilerin yabancı dilde alıcı dil beceri düzeyleri arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been done for the purpose of investigating the effects of regular music education and musical skills and on listening and reading skills, which are called“receptive”skills in the foreign language learning process, by comparing second grade students who regularly take theoretical and applied music lessons at the school borders since the beginning of 1st grade, and the primary school students of the same age and grade level who have not received any musical education at the school boundaries. With this purpose, a listening & comprehention test which included the vocabulary and grammar acquisitions in the three units of the Course Book that both branches use for learning English as a foreign language has been applied to the 12 primary second grade students who have been selected to the Turkey's first Turkish Music Primary School (Çamlıca Palet Turkish Music Primary School) and received regular theoretical and practical music lessons by the Ministry of Culture Istanbul State Turkish Music Research and Application Community artists and other 12 students from another branch of Palet Schools (Tepeüstü Palet Montessori Primary School) who have not received any musical education; also a Parent Interview Form has been applied to the students' parents fill out to determine whether in addition to musical talent and systematic music education, other independent variables had any effect on the receptive skills in the foreign language learning process. The data of the study were analysed with Non-Parametric Mann Whitney-U Test and Non-Parametric Spearman Brown Corelation Analysis on SPSS programme. According to the findings of the research, for control and experimental group students' receptive skill levels in the process of foreign language learning were found as significant difference in favor of experiment group.