İlköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin örgütsel değişime ilişkin görüşleri
The views of primary school teachers on organizational change
  1. Tez No: 325932
  2. Yazar: NİL GÜLENDE TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUHİ SARPKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Siirt İl merkezinde çalışan ilköğretim okuluöğretmenlerinin örgütsel değişmeye ilişkin görüşlerini belirlemek ve önerilergeliştirmektir.Bu çalışmanın evrenini, 2010-2011 eğitim-öğretim yılında Siirt merkezilköğretim okullarında görevli 1150 öğretmen oluşturmaktadır. AraştırmanınÖrneklemini 315 öğretmen oluşturmaktadır.Araştırmada Prof. Dr. Abdurrahman TANRIÖGEN ve Arş. Gör. AydanKURSUNOGLU tarafından geliştirilen ?Örgütsel Değişim Anketi?nin uygulanmasısonucu elde edilen veriler kullanılmıştır. ?Örgütsel Değişim Anketi?nin güvenirlikkatsayısı ? =,941 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the views of the primary school teachersworking in Siirt City on organizational change and to provide suggestions.The population of this study is composed of 1150 teachers working in Siirt Citycenter primary schools in 2010-2011 education year. The sample of this study iscomposed of 315 teachers.In the study, the data gathered by the implementation of ?Organizational ChangeQuestionnaire? developed by Prof. Dr. Abdurrahman TANRIÖĞEN and Res. Asst.Aydan KURŞUNOĞLU is used. The coefficient of reliability of ?OrganizationalChange Questionnaire? is calculated as ? =,941.