Turistik konaklama tesislerindeki iç mekanların gün ışığı (doğal) ve yapay aydınlatılması ile Türkiye'deki uygulamalar üzerinde bir değerlendirme
- Tez No: 12435
- Danışmanlar: DOÇ.DR. A. TURHAN TÜZEMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Yapılan bu tez çalışmasında; turistik konaklama tesislerinde bulunan mekanların kullanış amacına ve içindeki eylemlere göre nasıl bir görsel çevrenin uygun olabileceği konusunda aydınlatmanın temel kriterlerinden yola çıkarak, bu mekanlarda, gün ışığı ve yapay aydınlatma yönünden en uygun ve yeterli bir aydınlatma için alınması gereken önlemler, öneriler ile Türkiye'deki turistik konaklama tesislerinde, aydınlatma yönünden, yapılan uygulamaların değerlendirilmesini kapsamaktadır. Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; konuya giriş ve aydınlatma ile ilgili temel tanımlar, kul lanılan semboller ve birimler açıklanmıştır. İkinci bölümde; gün ışığı ile aydınlatmaya bağlı olarak, gün ışığı ile aydınlatma kriterleri, gün ışığı ile aydınlatma yönünden bina tasarımı ve tasarım aşamasında, pencere düzenlemelerinde gözönünde bulundurulacak öneriler anlatılmıştır. Üçüncü bölümde; yapay aydınlatmaya bağlı olarak yapay aydınlatmanın kriterleri, ışık kaynaklan, aydınlatma aygıtları, yapay aydınlatma donatımının bakımı ile yapay aydınlatmanın ekonomik yönden değerlendirilmesi hakkında bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde; turistik konaklama tesislerinde gün ışığı ve yapay aydınlatma yönünden belirlenmiş tasarım kuralları tespit edilmeye çalışılmıştır. Beşinci bölümde ise; turistik konaklama tesislerinde, gün ışığı ve yapay aydınlatma yönünden, yeterli ve uygun bir aydınlatma için alınacak önlemler, öneriler ile Türkiye'deki turistik konaklama tesislerinde, aydınlatma yönünden yapılan uygulamaların değerlendirmesi ve sonuç verilmeye çalışılmıştır. Ayrıca, teze bağlı olarak gün ışığı ile aydınlatmada, gün ışığı çarpanının hesaplanması ile yapay aydınlatmada, aydınlık düzeyinin saptanması (Ek-1), (Ek-2]'de verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study involves the evaluation of the suggestions and precautions required for the most suitable and sufficient illumination with respect to the artificial illumination and daylight in the residences and the practice in the Turkish touristic facilities with respect to the illumination, by considering the basic criteria of the illumination in estimating the type of the visual environment which will be suitable with respect to the purpose of using and in house activities of the touristic facilities. This Study is consisted of five parts: In the first part, introduction and the basic definitions regarding the illumination, the symbols and units used are expressed. In the second part, daylight and illumination criteria, the building design with respect to the daylight and illumination and the suggestions that should be considered about the window arrangements on the design process are explained. In the third part, the criteria of the illumination, light sources, illumination apparatus, maintenance of the artificial illumination installations and the economic evaluation of the artificial illumination are expressed with respect to the artificial illumination. In the fourth part, the design rules assigned with respect to the artificial illumination and daylight in touristic facilities are searched. In the fifth part, the suggestions and precautions required for the most suitable and sufficient illumination with respect to the artificial illumination and daylight in the residences in the touristic facilities and the practice in the Turkish touristics facilities with respect to illumination are evaluated. In addition, the calculation of daylight multiplier in the daylight illumination and the determination of the level of illumination in artificial illumination are given in (Annex 1 ) and (Annex 2}.