Kapadokya Bölgesi'ndeki belgeli turistik konaklama tesislerinin iç mekan donanımları
- Tez No: 12436
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN YAŞLICA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma kapsamı içinde ele alınan“Kapadokya Bölgesi'ndeki belgeli konaklama tesislerinde iç mekan donanımı”isimli çalışmanın konusu bölgede bulunan tesislerin iç mekanlarında incelemeler yapmak ve bu incelemeler çerçevesinde bölgedeki iç mekanlar için belli öneriler getirmektir. Özellikle turizmden elde edilen gelirlerin ülke ekonomilerinde önemli yer tutması nedeniyle konaklama tesislerinde bulunan iç mekanların, bulundukları bölgenin belli değerlerini taşıyacak biçimde düzenlenmeleri gerekmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, konaklama olayının tanımı, Dünya'da, Türkiye'de ve Kapadokya Bölgesi'ndeki tarihçesi incelenmiş günümüz konaklama tesislerinin sınıflandırılmaları sağlanmıştır. ikinci bölümde, konaklama tesislerinde bulunan mekanlar ve bu mekanlarda bulunması gerekli donanım elemanları incelenmiştir. Üçüncü bölümde, bölgede yapılan anket çalışması ile ilgili bilgiler verilmiş ve anket uygulanan tesisler anket çalışmasının sonuçlarına göre değerlendirilmiştir. Bölgenin sahip olduğu doğal, kültürel değerler ve bu değerler göz önünde tutularak bölgede yapılmış olan, çevreye uyumlu 4 yapı incelenmiştir. Bölgenin tarihsel, doğal ve kültürel özellikleri, anket sonuçlan ve 4 yapının incelenmesi sonucu elde edilen bilgiler ışığında Kapadokya Bölgesi'ndeki iç mekan donanımları ile ilgili sonuçlar ve. öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, namely“The residence furnishing of the certificated touristic facilities in Cappadoccia Region”, is to study the desidences of facilities located in this region and to put forward some suggestions with respect to the residences at the same place in the framework of this study. It has become important to reorganize the residences in the facilities to provide them to represent local values since the tourism revenues occupy an important place in national economy. The study is consisted of three parts: In the first part, the definition of residing and the history thereof in the world, İn Turkey and in the Cappadoccia Region, and the classification of touristic facilities are provided. In the second part, the residences in touristic facilities and the furnishing and fittings that should be available in these residences are studied. In the third part, information about the studies carried on the region was given and accomadation to which inquires were applied were evaluated according to results of inquiry studies. By considering the natural and cultural characteristics of the region, four constructions, in harmony with environment, were examined. Results and suggestions about interior settlement equipment in Cappadocia were brought by obtaining information from research of historical, natural and cultural characteristics, of four constructions and results of inquiries.