Tortum ve Uzundere'deki rekreasyonel tesislerin görsel kalite analizi
Visual quality analysis of recreational facilities in tortum and Uzundere (Erzurum)
- Tez No: 376276
- Danışmanlar: PROF. DR. FARİS KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu araştırma Erzurum ili Tortum ve Uzundere ilçelerindeki bazı rekreasyonel tesislerin görsel peyzaj değerlendirmesini yapmak ve bu tesislerin hizmet kalitelerini ortaya koymak amacıyla yürütülmüştür. Araştırma alanı Erzurum-Artvin (D950-02) karayolunun 64-102. kilometreleri arasındaki bölümünden oluşmaktadır. Çalışmanın görsel kalite analizi bölümünde tesisleri temsil eden 4'er adet fotoğraf kullanılmış ve 200 kişiyle anket çalışması yürütülmüştür. Yapılan değerlendirmede uyumda (6,58), çeşitlilikte (6,34), ortalama canlılıkta (6,40) ve ortalama görsel kalitede (6,44) en yüksek değerlere sahip olan görüntü Yedigöller Alabalık Tesisleri 4 (YP4) olmuştur. En düşük değerlere sahip olan görüntüler ise uyumda (1,71), ortalama canlılıkta (1,69) ve ortalama görsel kalitede (1,70) Aksukapı Dinlenme Tesisleri 1 (AP1), çeşitlilikte (1,66) ise Asmalı Konak Dinlenme Tesisleri 1 (AKP1) olmuştur. Araştırmanın ikinci bölümünde dinlenme tesislerine yönelik memnuniyet değerlendirmesi çalışması yapılmıştır. Her bir tesiste 50 ziyaretçiyle yapılan anket çalışmasında, katılımcılara konaklamakta oldukları tesisin iç ve dış mekan hizmetleri ve ürünleriyle ilgili sorular yöneltilmiştir. Değerlendirme sonuçlarına göre dış mekan hizmetleri bakımından Yedigöller Alabalık Tesisleri (YAT), iç mekan hizmetleri bakımından Taş Devri Dinlenme Tesisleri (TDT) en yüksek puan alan tesisler olurken, ürün değerlendirmesinde Pehlivanlı Alabalık Tesisleri (PAT) en yüksek puan alan tesis olmuştur. Ayrıca çalışmada araştırma sahasının genelindeki rekreasyonel-turistik faaliyetler, konaklama alanları ve turizm algısıyla ilgili olarak 350 ziyaretçinin görüşüne başvurulmuştur. Yapılan değerlendirmelerde, ziyaretçilerin araştırma alanının birçok konuda turizm potansiyeline sahip olduğunu fakat bu potansiyelin yeterince değerlendirilemediğini düşündükleri saptanmıştır. Bu potansiyelin değerlendirilebilmesi ve yöre ekonomisine katkı sağlar hale getirilebilmesi amacıyla bir takım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to make visual landscape assessment and to uncover service quality of some recreational facilities in Tortum and Uzundere districts of Erzurum province. Research areas constitute from part between 64-102 kilometers of Erzurum-Artvin (D950-02) highway. In visual quality analysis part of the study was used four pieces photografs representing recreational facilities and carried out survey study with 200 people. In the evaluation became Yedigöller Alabalık Tesisleri 4 (YP4) highest values having image in harmony (6,58), diversity (6,34), average virtality (6,40) and average visual quality (6,44). The having lowest values images became Aksukapı Dinlenme Tesisleri 1 (AP1) in harmony (1,71), average virtality (1,69) and average visual quality (1,70) and Asmalı Konak Dinlenme Tesisleri 1 (AKP1) in diversity (1,66). In second part of research satisfaction assessment study was made for recreational facilities. In survey study which was made with 50 visitors in each facilities was asked with regard interior and outdoor services and products of stayed facilities to participants. According to the evaluation became having highest values facilities, Yedigöller Alabalık Tesisleri (YAT) in outdoor services, Taş Devri Dinlenme Tesisleri (TDT) in interior services and Pehlivanlı Alabalık Tesisleri (PAT) in products evaluatin. Also in study was taken opinion of 350 visitors with regard recreational-touristy activities, accommodation areas and tourism perception in general of research areas. In made evaluation, was determined that visitors has considered having to tourism potential in many and not assess adequately of this potential. Many proposals were suggested for evaluated and making contributes to local economy of this potential.