Pediatrik hasta grubunda yapılan perkütan nefrolitotripsi ameliyatında başarıyı etkileyen faktörler
Factors affecting success rates of percutaneous nephrolithotomy in children
  1. Tez No: 412504
  2. Yazar: HİKMET CEBRAYILOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZGÜR TAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Perkütan nefrolitotripsi (PCNL) operasyonu çocuk hastalarda günümüzde böbrek taşı cerrahi tedavisinde en sık kullanılan cerrahi yöntemlerden biridir. Bu çalışmada çocuk hastalarda yapılan PCNL'de başarıyı etkileyen faktörleri değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Haziran 2002 - Mayıs 2015 tarihleri arasında kliniğimizde PCNL yapılan 41 çocuk hasta (erkek/kız: 21/20) çalışmaya alındı. 29 çocuk hastaya sağ böbrek taşı, 12 çocuk hastaya ise sol böbrek taşı sebebiyle PCNL uygulandı. Hiçbir hastaya bilateral PCNL uygulanmadı. Perkütan giriş hasta yüzüstü yatar pozisyonda iken yapıldı. Tamamen taşlardan arındırılmış stone free (SF) ya da klinik olarak önemsiz (CIRF) kabul edilen asemptomatik, 4mm den küçük, nonobstrüktif ve enfeksiyona yol açmayan taşlara sahip hastalarda işlem başarılı olarak kabul edildi. Çalışmamızda PCNL operasyonlarında başarıyı etkileyen faktörlerden cerrahi deneyim, taş yükü, taşın yeri, giriş yeri, geçirilmiş operasyon öyküsü, taşın cinsi, hidronefroz, ek tedavi ihtiyacı, taşın opasitesi, tanı yaşı, komplikasyon varlığı, postoperatif dönemdeki hematokrit ve kreatinin değerleri, sheat boyutu, vücut kitle indeksi değerlendirildi. Retrospektif dökümante edilmiş hasta verileri analiz edildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 9,9±4,89 (2-17) idi. Ortalama operasyon süresi 102 ±27 dk., ortalama yatış süresi 7,41 ± 0,7 gün idi. Ortalama nefrostomi kalış süresi 2,45 ±0.5 gün idi. Postoperatif birinci günde çekilen direkt grafilerde başarı oranı %82,9 saptandı. .
Özet (Çeviri)
Objectives: Percutaneous nephrolithotomy (PNL) is one of the most commonly used surgical modality for treatment of kidney stones in childhood. In the current study, we aimed to assess factors influencing success rates of PCNL in children. Material and method: Current study enrolled 41 pediatric patients (21 boys/20 girls) who underwent PNL in our clinic between June 2002 and May 2015. PNL was performed in 29 pediatric patients due to stone in right kidney and in 12 pediatric patients due to stone in left kidney. None of patients underwent bilateral PCNL. Percutaneous access was done in prone position. Stone-free ( SF) and clinically insignificant small stones less than 4 mm (CIRF) was considered as a successful. Factors influencing success rates of pediatric PNL operations, surgical experience, stone load, stone location, calix of access, history of previous operations and type of stone, hydronephrosis, the need for additional treatment, opacity of stone, age at diagnosis of patients, presence of complications, postoperative creatinine and hematocrit values, sheath size, body mass index were assessed. Results: Mean age of patients was 9,9±4,89 years (range: 2-17 years). Mean operation period was 102±27 minutes, while mean hospitalization period as 7,41±0,7 days. Mean duration of nephrostomy was 2,45±0,5 days. Complete success rate was detected 82,9 % of the patients with the direct X-rays taken in the first postoperative day.