Akciğer kanserli Türk kadın hastalarda; histopatolojik, radyolojik ve klinik özellikler ile sigara ilişkisi
The relation between smoking and clinical, radiological and histopathological features of lung cancer in Turkish women
- Tez No: 124386
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HALİL YANARDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Onkoloji, Chest Diseases, Oncology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bilgi: Akciğer kanseri,kansere bağlı olarak görülen ölüm nedenlerin başında gelen nedenlerden biridir. Sigara tüketimi Türkiye'deki kadınlar arasında artmıştır. En çok sigara tüketimiyle ilgili olan akciğer kanseri, artmış oranı nedeniyle dikkat çekmektedir. Biz, retrospektif olarak akciğer kanser vakalarını inceledik. Metodlar: Bu çalışmada, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Departmanı'ndaki Akciğer Ünitesinde 1983-2003 yılları arasında akciğer kanseri teşhisi konulmuş 1904 hasta, retrospektif olarak incelenmiştir. Sigara kullanım alışkanlıkları ve süreleri, yaş, tümörün histopatolojik özellikleri, akciğerdeki tümörün lokalize olduğu taraf ve radyografîk görüntüleme dikkate alınmıştır. Sonuçlar: Hastaların %90.6'sı erkek ve %9.4'ü kadın idi. Kadın/erkek oranı 1/9 idi. Erkekler ile kadınlar birbirleriyle kıyaslandığında, kadınlardaki akciğer kanserinin 25 yaşın altında ve 26-45 yaş arasında tespit edilmiştir ve erkeklerde de 46-65 yaş arasında ve 65 yaş üstünde tespit edilmiştir. Fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0.05). Karar: Son yıllarda, akciğer kanseri açısından cinsiyetler arasındaki fark azalmıştır ve bunun sebebi de kadınlarda görülen akciğer kanserinin artmış olmasıdır. 51
Özet (Çeviri)
SUMMARY Background: Lung cancer is one of the major causes of cancer-related deaths. Cigarette smoking has been increasing among women in Turkey. Lung cancer, which is mostly related with smoking cigarette, has been attracting attention because of increasing ratio. We have investigated lung cancer cases retrospectively. Methods: In this study, 1904 patients who has diagnosed as lung Cancer between 1983-2003 in Istanbul University, Cerrahpaşa Medical Faculty Internal Department of Medicine Lung Unit, was investigated retrospectively. Patients were grouped as men and women. Their smoking behaviour and duration, age, histopatologic properties of tumour, radiographic appearance and the localisation site of tumour in lung were noted. Results: 90.6% of patients was men and 9.4% was women. Women:men ratio was 1 :9. Lung cancer was detected much more in women aged under 25 and between 26- 45 comparing to men, it was detected much more in men aged between 46-65 and above 65. The difference was statistically significant (p0.05). Conclusions: In recent years, on behalf of lung cancer, the difference between the genders has been decreasing and this is because of the increase of lung cancer in women. 53