Serviks kanserlerinde paraaortik lenf nodu metastazında radyoterapinin yeri
  1. Tez No: 124387
  2. Yazar: GÜLŞEN TECER MERAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMET ŞAHİNLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
ÖZET Paraaortik lenf nodu (PALN) metastazı saptanan serviks kanser tanılı olgularda klinik prezentasyon, prognostik faktörler ve uygulanan radyoterapinin sağkalım üzerine etkisi retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Bu amaçla; Kasım 1978 ile Ocak 2002 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı'nda PALN metastazı olan 48 serviks kanser tanılı olgu retrospektif olarak analiz edilmiştir. Medyan yaş 55'dir (32-77). FIGO evrelemesine göre; 3 olgu (%6.3) evre IB, 4 olgu (%8.3) evre HA, 22 olgu (%45.8) evre IIB, 4 olgu (%8.3) evre IIIA, 14 olgu (%29.2) evre IIIB ve 1 olgu ise evre IVA'dır (%2.1). Histolojik tip; 45 olguda (%93.7) skuamöz hücreli karsinom ve 3 olguda (%6.3) adenokarsinom olarak bulunmuştur. Tüm olgularda PALN metastazı saptama zamanı medyan 9.5 ay (0-69)'dır. Onbeş olguda (%31.3) ilk tanısı sırasında PALN metastazı saptanmıştır. Tüm olgulara paraaortik ışınlama yapılmıştır. Beş olguya eşzamanlı/ardışık kemoterapi verilmiştir. Işınlamada Co60 teleterapi aygıtı veya lineer akseleratorun 9-15 MV foton ışınlan kullanılmıştır. Medyan paraaortik doz 44.8 Gy (10.2-50.4)'dir. Olası prognostik faktörler olarak yaş, histoloji, evre, PALN metastaz zamanı, semptomatik durum, radyoterapi dozu seçilmiş ve univariye analizlerle değerlendirilmiştir. Erken yan etkiler ve geç komplikasyonlar RTOG/EORTC radyasyon morbite skorlama kriterlerine göre belirlenmiştir. Medyan takip süresi 12.5 ay (l-238)'dır. Tüm olgularda 5 yıl için PALN metastazı sonrası sağkalım oram %10.2'dir. PALN metastaz tedavi sonrası 4 olguda sadece pelvik yineleme, 1 1 olguda sadece diğer uzak organ metastazı ve 4 olguda ise her iki başarısızlık görülmüştür. Kırkiki olguda (%87.5) PALN metastazına ait semptomlar mevcut idi. Bunlar ise ağrı (abdominal ağrı / siyatalji), hidronefroz ve bacak ödemidir. Univariye analizde; erken 26evre hastalık (p=0.05), hastanın asemptomatik olması (p=0.05) ve paraaortik radyoterapi dozunun 45 Gy ve üzeri olması (p=0.05) PALN metastazı sonrası sağkalım için anlamlı faktörler olarak bulunmuştur. Olguların %39.6'smda grade 1-2 yan etkiler gözlenmiştir. Grade 2 geç komplikasyon 2 olguda gelişmiştir. Serviks kanserinde PALN metastazının tedavisinde radyoterapinin katkısı küratif olmasa da başarılı bir palyasyon sağlamaktadır. Erken evre ve asemptomatik hastalarda en az 45 Gy radyoterapi dozu ile sağkalımda olumlu sonuçlar görülmektedir. 27
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was to asses the clinical presentation, prognostic factors and the effect of radiation therapy over survival in patients' with paraaortic lymph nodes (PALN) metastases from cervical carcinoma. For this purpose, between November 1978 and January 2002, 48 cervical carcinoma patients with PALN metastases treated in Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty Radiation Oncology Department were analyzed retrospectively. Median age was 55 years (range 32-77). The initial FIGO stage was stage B in 3 (6.3%), stage IIA in 4 (8.3%), stage IIB in 22 (45.8%), stage IIIA in 4 (8.3%), stage IIIB in 14 (29.2%), and stage IVA in 1 (2.1%) patients. The histological types included squamous cell carcinoma in 45 (93.7%) and adenocarcinoma in 3 (6.3%) cases. The median time to PALN metastases was 9.5 months (range 0-69) in all patients. Fifteen patients (31.3%) were detected with PALN metastases from cervical carcinoma in initial diagnosis. All of the patients had received paraaortic radiotherapy. Five patients were treated with concurrent/sequential chemotherapy. Treatment was delivered with Cobalt machine or 9-15 MV lineer accelerators. The median paraaortic irradiation dose was 44.8 Gy (range 10.1-50.4). Age, histology, grade, stage, time to PALN metastases, presence of clinical symptom/sign, and paraaortic irradiation dose were selected as a probable prognostic factors for survival after PALN metastases. Acute toxicity and late complications were scored according to RTOG/EORTC criteria. Median follow-up was 12.5 months (range 1-238). The 5-year survival rate after PALN metastases was 10.2% for all patients. The sites of failure were solely in the pelvis in 4 patients, solely other distant metastasis in 11 patients, and both pelvis and other distant metastasis in 4 patients. Forty-two (87.5%) of all patients had clinical symptoms or signs at 28the time of PALN metastasis. These were pain (abdominal/sciatica), hydronephrosis, and leg edema. In univariate analysis, early stage (p=0.05), lack of any clinical symptom/sign (p=0.05), and paraaortic irradiation dose > 45 Gy (p=0.05) were found to be significant factors for survival after PALN metastases. Thirty-nine percent of patients developed grade 1- 2 acute toxicity during paraaortic irradiation. Grade 2 late complications occurred in 2 patients. Even if the contribution of radiotherapy in the treatment of PALN metastases from cervical carcinoma is not curative, it provides a successful palliation. In early stage and asymptomatic patients, with a minimum 45 Gy radiotherapy dose positive results in survival can be obtained. 29