Meme kanserli türk kadın hastalarda kodon 12 ve kodon 61 bölgelerindeki H-ras, K-ras gen mutasyonlarının belirlenmesi
Determination of H-ras, K-ras gene mutations in codon 12 and codon 61 in turkish female patients with breast cancer
  1. Tez No: 431139
  2. Yazar: MEHMET TUĞHAN KIZILTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI TAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Meme kanseri, kanser nedeniyle oluşan ölümler arasında akciğer kanserinden sonra ikinci sırada yer almaktadır. Heterojen bir hastalık olan meme kanseri, hücre büyümesi ve gelişimini sağlayan önemli hücre yolaklarını etkileyen genetik değişimler ile çok adımlı bir süreç sonucu ortaya çıkar. Çalışmamızda, meme kanserli Türk kadın hastalarda, birçok tümör gelişimine neden olan Ras proto-onkogenine ait genlerden H-ras kodon 12 ve 61, K-ras kodon 12 bölgesindeki gen değişimlerinin saptanması amaçlanmıştır. Çalışmada kullanılan kan materyalleri, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji ve Patoloji Anabilim Dalı'nda meme kanseri tanısı konmuş 100 hasta ve 100 sağlıklı bireylerden elde edilmiştir. Elde edilen kan örneklerinden DNA izolasyonu yapılarak H-ras kodon 12 ve 61, K-ras kodon 12'deki nokta mutasyonları, PCR-RFLP yöntemi kullanılarak araştırıldı. Çalışma sonucunda elde edilen veriler, IBM SPSS 22.0 paket programıyla istatistiksel olarak değerlendirildi. K-ras kodon 12, H-ras kodon 12 ve 61'de herhangi bir mutasyon tespit edilemediğinden istatistiksel olarak“p”değeri bulunamadı. Sonuç olarak, diğer toplumlarda meme kanserli bireylere ait ras gen profilleri belirlenmiş olmasına karşın, Türk toplumunda daha önceden böyle bir çalışmanın olmaması nedeniyle literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is second among deaths due to cancer after lung cancer. The breast cancer that is a heterogenic disease arise from a multiple process which is associated with genetic alterations affecting important cell pathways providing cell growth and development. In the present study, we aim to determine gene alterations in codon 12 and 61 of H-ras gene and codon 12 of K-ras gene among genes related Ras proto-oncogenes which lead to development of several tumors in Turkish female patients with breast cancer. Blood materials obtained from 100 healthy and 100 patients diagnosed with breast cancer in this study are provided by the department of Radiology and the department of Pathology, Faculty of Medicine in Ankara University. As processing DNA isolation from the blood samples, the point mutations in codon 12 and 61 of H-ras gene and codon 12 of K-ras gene are researched by PCR-RFLP methods. The datas obtained from this study are statistically evaluated by IBM SPSS 22.0 software. p-value is statistically not found becase of no mutation in codon 12 and 61 of H-ras gene and codon 12 of K-ras gene. Consequently, although ras gene profiles regarding patients with breast cancer in several population are determined, it is thought that this study will contribute to literature because of previously no relevant studies in Turkish population.