İlköğretim birinci sınıfa devam eden çocukların okul hakkındaki duygularına etki eden faktörlerin incelenmesi
Investigations on factors affected on feeling about school first grade student's of elementary schools
- Tez No: 124412
- Danışmanlar: PROF.DR. MEZİYET ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 964
Özet
ÖZET Türkyılmaz, E., İlköğretim Birinci Sınıfa Devam Eden Çocukların Okul Hakkındaki Duygularına Etki Eden Faktörlerin incelenmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2003. Bu çalışma, Eylül - Aralık 2002 tarihleri arasında, çocukların akademik yeteneklerini, öğretmenleri ile ilişkilerini ve okula karşı tutumlarını algılamalarının, onların okul hakkındaki hissettikleri duygulara etkisini sosyo-kültürel düzey farklılığına göre incelemek amacıyla yapılmıştır, örneklemi toplam 100 çocuk oluşturmuştur. Örnekleme alınan çocuklara Okul Hakkındaki Duygular (FAS) ölçeği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Türkyılmaz, E., Investigations on Factors Affected on Feeling About School First Grade Student's of Elementary Schools', Hacettepe University Health Sciences Institute Msc. Thesis in Child Development and Educational Program, Ankara, 2003. In this study, attitudes towards school, feelings about school, academic performances, and relationships with teachers of Elementary Schools' First Grade Students were studied according to socio-cultural degrees of them during September to December 2002. 100 children made up sample size. Feeling About School (FAS) were applied on samples.