Ameliyat öncesi akşamı hastaların anksiyete düzeyleri
Anxiety level of patients the night before surgery
- Tez No: 124417
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEVİLAY ŞENOL ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85012
Özet
Ill ÖZET Fidangül, A., Ameliyat Öncesi Akşamı Hastaların Anksiyete Düzeyleri, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Programı, Bilim Uzmanlığı Tezi, Ankara 2003 Araştırma, ameliyat olmak üzere hastaneye yatan hastaların ameliyat öncesi anksiyete düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 01 Temmuz 2002 - 30 Eylül 2002 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Ibn-i Sina Hastanesi Genel Cerrahi, Üroloji, Göğüs Cerrahisi, Ortopedi ve Travmatoloji Kliniklerinde ameliyat olmak üzere yatan 210 hasta oluşturmuştur. Veriler araştırmacı tarafından Hasta Tanıtım Formu ve Durumluk-Sürekli Anksiyete ölçeği ile toplanmıştır. Ayrıca; hastaların arteriyel kan basıncı ve nabız ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen veriler Yüzdelik, Aritmetik Ortalama, Mann Whitney-U, Kruskal Wallis, Wilcoxon, ANOVA ve t-testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; hastaların ameliyat öncesi dönemde durumluk anksiyete puan ortalaması 40.4±8.2, sürekli anksiyete puan ortalaması ise 41.0±7.5 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Fidangüi, A., Anxiety level of patients the night before surgery. Hacettepe University Health Sciences Institute M.S. Thesis in Surgical Nursing Program, ANKARA, 2003. This research was done as a descriptive study to determine anxiety level of patients who were admitted to the hospital to have surgery. The sample was composed of 21 0 patients who came to the Surgery, Urology, Thorax Surgery, Orthopedi and Traumatology clinics of Ankara University Ibn-i Sina Hospital between July 1, 2002 and September 30, 2002. Data were collected by using questionaire which had information about demografic characteristics of patients and State Trade Anxiety Enventory Scale. In addition, patients arterial blood pressure and pulse rate were collected. Data were analysed by using percentages, mean, Mann Whitney U test, Kruskall Wallis, Wilcoxon, ANOVA and t-test. According to the results of this research, it was determined that patients in the preoperatif period had 40,4 ± 8.2 mean score for state anxiety, 41.0 ±7.5 for trade anxiety.