Ortopedi diz ve kalça protezi ameliyatlarında preoperatif oral karbonhidrat alımının cerrahistres üzerine etkisi
The effect of preoperative oral carbohydrate intake on surgical stres due to orthopedic surgery such as knee or hip replacement surgery.
  1. Tez No: 680778
  2. Yazar: HABİP YILMAZ
  3. Danışmanlar: UZMAN SONGÜL UYGUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Ortopedi diz ve kalça protezi ameliyatlarında preoperatif oral karbonhidrat alımının cerrahi stres üzerine etkisi. Dr. Habip YILMAZ, Sağlık Bakanlığı Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Anestezi ve Reanimasyon Kliniği Uzmanlık Tezi, ANKARA, 2012. Son yıllarda mide boşalmasını hızlandırmak, açlığa bağlı anksiyeteyi gidermek, hipoglisemiyi önlemek ve hasta konforunu artırmak amacıyla elektif cerrahi öncesindeki olgular için özel karbonhidrat içeceği geliştirilmiştir. Bu çalışmada operasyondan önceki akşam tamamen aç bırakılan, önerilen şekilde oral karbonhidrat sıvıları içen hastaların; cerrahiye stres yanıtları bakımından farklılık olup olmayacağı açısından araştırma yapmak istedik. Operasyondan önce iki kere karbonhidrat içeceği verilen ve tamamen aç bırakılan olguları, uygulamanın etkinliği ve komplikasyonları açısından karşılaştırdık. Operasyon öncesi oral karbonhidrat solüsyonu alımının stresyanıta etkisini değerlendirdiğimiz çalışmamızda, gruplar arasında hasta ve ameliyatla ilgili demografik özellikler benzerdi. KAH, SAB, DAB, OAB değerleri açısından gruplar arasında farklılık yoktu. Oral glukoz ve su verilen gruplarda ameliyat öncesine kadar yaklaşık 1200 ml sıvı vererek hastaların bazal ihtiyacını karşılamış olduk. Çalışmamızda aç bırakılan grupta hemodinamik yanıt olarak farklılık yoktu. Bunu da glikojen depolarının yıkılarak açığa çıkan sıvı miktarının hastaların bazal ihtiyacını karşılaması olarak değerlendirdik. Sonuç olarak cerrahi stres üzerinde bilinen ve bilinmeyen birçok faktörün etkilediği karmaşık bir süreç olduğu ve bu doğrultuda Ortopedi diz ve kalça protezi ameliyatlarında, operasyon öncesi oral karbonhidrat solüsyonu ile beslenmenin, anestezinin baskılayacağı cerrahi stres yanıt üzerinde etkilerine bakıldığında; Gruplar arası preoperatif ve postoperatif karşılaştırmalarda kortizol düzeyleri, KAH değerleri, insülin düzeylerinde anlamlı bir farklılık saptanmıştır. Gruplar arası preoperatif ve postoperatif glikoz değerleri arasında anlamlı fark yoktur. Bu konuda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The effect of preoperative oral carbohydrate intake on surgical stres due to orthopedic surgery such as knee or hip replacement surgery. Dr. Habip YILMAZ, Ministry of Health, Yıldırım Beyazıt Training and Rasearch Hospital, Thesis of speciality Department of Anesthesia and Reanimation, Ankara 2012. Developed oral carbohydrate drinks aim to accelerate gastric emptying, relieve anxiety, prevent hypoglicemia and enhance patient comfort and are administered preoperatively for patients undergoing elective surgery. Current study compared the reponses to surgical stress of two group patients who administered oral carbohydrate drinks or not. One of the groups were fasted and the others were fed with only carbohydrate drinks two times before surgery. Two groups were compared to the effectiveness of oral carbohydrate intake on surgical procedure and complications. Demographic features and operation characteristics of the patients were similar. There was no significant difference between the groups regarding to Heart Rate, SAP, DAP and MAP values. Basal requirement of the groups who administered oral glucose and water, were met by about 1200 ml fluid intake. Hemodinamic responses of the patients underwent starvation have no difference. It is likely that basal requirement of those patients were met by the fluid released from the depletion of glycogen stores during the starvation. Conclusively, surgical stres is a complex procedure and may be effected by various factors which known or unknown. For the patients undergoing knee and hip replacement procedures, the effect of preoperative oral carbohydrate intake on surgical stress relieved by anesthesia have no significant difference between the groups in terms of preoerative or postoperative cortisol levels, Heart Rate values, insulin levels and glucose levels. Further investigations are necessary to support this results