Osteosarkomlarda HER2/Erb-2, P-glikoprotein ve P53 ekspresyonunun prognozla ilişkisi correlation of HER2/Erb-2, P-glycoprotein and P53 overexpression with survival patients with osteosarcoma
- Tez No: 124437
- Danışmanlar: PROF.DR. NİL MOLİNAS MANDEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
40 ÖZET Amaç: Osteosarkom genellikle gençlerde görülen nadir bir kemik tümörüdür. Osteosarkom olgularında tanı anında, klinik evreleme haricinde, prognostik faktörler kesin olarak tanımlanmamıştır. Bu çalışmada tümör hücrelerinde p-glikoprotein, p53 ve HER2/ErbB-2 artmış ekspresyonunun immunhistokimyasal olarak değerlendirmesi ve bunların preoperatif tedaviye histolojik yanıt ve sağkalımla ilişkisi araştırılması amaçlanmıştır. Hasta ve yöntem: 1990-2000 tarihleri arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji tarafından takip edilen hastalardan elde edilen materyal immunhistokimyasal çalışma yapılmak üzere retrospektif olarak incelendi. 47 hastanın parafın blokları değerlendirmeye alınabildi (toplam hasta sayısının %32'si) ve standart monoklonal antikorlar kullanılarak HER2/ErbB-2, p-glikoprotein ve p53 ekspresyonu için boyandı. Bulgular: 45 parçanın 18' inde (%40,0) HER2/ErbB-2 ekspresyonu yüksekti. HER2/ErbB-2 ekspresyonu histolojik yanıttan bağımsız olarak olaysız sağkalımı kötü yönde etkilediği bulundu (5 yıllık sağkalım %3'e karşı %52, p= 0.0455). İyi prognsotik göstergelere sahip olan [HER2/ErbB-2 (-) ve nekroz oranı >90] ile olmayanlar karşılaştırıldığında, iyi prognostik göstergeli olanlarda olaysız sağkalım daha uzundur (p=0.003). 45 parçanın 23'ünde (%51,1) p-glikoprotein ekspresyonunun artış vardı. P-glikoprotein ekspresyonu olan vakalarda ortalama sağkalım 42 ay (%95 GA 30-53), olmayan vakalarda ise 55 ay (%95 GA 41-69) olarak bulundu. P-glikoprotein ekspresyonu ile histolojik cevap (p= 0.97) veya sağkalım (log- rank p= 0.22) arasında bir ilişki bulunamadı. 43 parçanın 15'inde (%34,9) p53 ekspresyonu artmış bulundu. p53 ekspresyonu ile histolojik cevap veya sağkalım arasında bir ilişki bulunamadı.41 Sonuç: Osteosarkomlarda artmış HER2/erbB-2 ekspresyonu histolojik yanıttan bağımsız olarak sağkalımı kötü yönde etkilemektedir. P-glikoproteini ve p53 ekspresyonunun sağkalımla ve nekroz oranı ile ilişkisi bulunmamıştır. Bu çalışma ile HER2/erbB-2'nin prospektif olarak prognostik bir belirteç olarak kullanılabileceğini düşündürtmektedir. Bu korelasyonun varlığı aynı zamanda osteosarkom tedavisinde HER2/erbB-2 reseptörünü hedef alan ajanlarla (Anti-HER2/neu antikoru, Anti-HER2/neu peptidomimetikler, tirozin kinaz inhibitörleri, tirofostinler, siklin-bağımlı kinaz inhibitörleri, mitojen-aktive edici kinaz inhibitörleri, PI-3 kinaz inhibitörleri) ilgili klinik çalışma yapılabileceğini de göstermektedir.
Özet (Çeviri)
42 SUMMARY Background: Osteosarcoma is a rare disease primarily affecting young adults. Although several prognostic factors, like tumor size, serum alkaline phosphatase and lactate dehydrogenase levels were defined, none of them are definetly predictive for event-free survival other than the clinical stage. The aim of this study is to evaluate the overexpression of p53, p-glycoprotein and HER2/ErbB-2 in tumor cells by İmmunhistochemistry and their correlation with event-free survival and histologic response to preoperative chemotherapy. Patients and Methods: We performed a retrospective immunhistochemical study on material obtained from patients treated at the Medical Oncology Department of Cerrahpaşa Faculty of Medicine between 1990-2000. Paraffin-embedded tissue was identified from 47 patients (32% of patients treated at Medical Oncology Department) and stained for p53, HER2/ErbB-2 and p-glycoprotein expression using standard monoclonal antibodies and methods. Results: Eighteen (40,0%) of 45 samples demonstrated high levels of HER2/ErbB-2 expression. Overexpression of HER2/ErbB-2 influenced the event-free survival independent from histologic response (5-years actuarial survival 31% vs. 52%, p:0.0455). The event-free survival of the patients with good prognostic factors (no HER2/ErbB-2 expression and necrosis ratio exceeding 90%) is significantly higher than patients with poor prognostic factors (p= 0.003). Fifteen (34,9%) of 43 samples demonstrated high levels of p53. There was no correlation among p53 overexpression and event-free survival or histologic response. 23 (51,1%) of 45 samples had an overexpression of p-glycoprotein. Overall survival was 42 months (95% CI 30-53) in overexpressed group, and 55 months (95% CI 41-69) in group43 without expression. There was no correlation among p-glycoprotein overexpression and event-free survival or histologic response. Conclusion: The correlation of HER2/ErbB-2 expression with histologic response to preoperative chemotherapy and event-free survival in this study suggests that HER2/ErbB-2 should be evaluated prospectively as a prognostic indicator. This correlation suggest that clinical trials of drugs targeting this receptor, such as Anti-HER2/neu antibody, Anti- HER2/neu peptidomimetics, tirosin kinase inhibitors, thyrophostins, cyclin-dependent kinase inhibitors, mitogen-activating kinase inhibitors, PI-3 kinas inhibitors should be considered for the treatment of osteosarcoma.