Meme kanserinde serum autotaxin düzeylerinin tanısal ve prognostik değeri
Diagnostic and prognostic value of serum autotaxin levels in breast cancer
- Tez No: 733654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAYE EBRU ŞEKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş ve Amaç: Meme kanseri dünyada kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Ayrıca kansere bağlı mortalitenin önde gelen nedenlerindendir. Son zamanlarda elde edilen kanıtlar, meme kanserinde ATX-LPA sinyal ekseninin biyolojik etkilerini ortaya koymuştur. Bu çalışmada serum ATX ekspresyonu ile meme kanserinin biyolojik davranışı arasındaki ilişki araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Aralık 2019 ve Aralık 2020 tarihleri arasında, Evre 1-3 meme kanseri tanısıyla opere edilmiş, neodjuvan tedavi almamış, başka bir sistemik inflamatuar veya otoimmün hastalığı olmayan 101 kadın hasta ve kontrol grubu için ek hastalığı olmayan 40 gönüllü kadın çalışmaya dahil edildi. Serum ATX değeri ile öncelikle hasta ve kontrol grubu, ardından diğer tümör markerleri, demografik ve klinik veriler arası ilişki analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya 101'i çalışma grubunda ve 40'ı kontrol grubunda olmak üzere toplam 141 kişi dahil edildi. Çalışma grubunun yaş ortalaması 57,85±13,42, kontrol grubunun ki 52,72±11 idi. Hasta grubunda kontrol grubuna göre serum ATX median değerleri istatistiksel olarak anlamlı yüksek saptandı (Sırasıyla; 277,3 (49,1-7065,3), 140,3 (58,6-1291,3)) (p=0,002).
Özet (Çeviri)
DIAGNOSTIC AND PROGNOSTIC VALUE OF SERUM AUTOTAXIN LEVELS IN BREAST CANCER Introduction and Aim: Breast cancer is the most common type of cancer in women worldwide. It is also one of the leading causes of cancer-related mortality. Recent evidence has demonstrated the biological effects of the ATX-LPA signaling axis in breast cancer. In this study, the relationship between serum ATX expression and the biological behavior of breast cancer was investigated. Materials and Methods: Between December 2019 and December 2021, 101 female patients who were operated with the diagnosis of stage 1-3 breast cancer, did not receive neoadjuvant therapy, and did not have any other systemic inflammatory or autoimmune disease, and 40 female healthy volunteers as control group were included in the study. Serum ATX values were compared between patient and control groups. Also the association of serum ATX level with other clinicopathologic features, tumor markers, demographic and clinical data were analyzed. Results: A total of 141 women, 101 in the study group and 40 in the control group, were included in the study. The mean age of the study and control groups were 57.85±13.42 years 52.72±11 years respectively. Serum ATX median values were found to be statistically significantly higher in the patient group compared to the control group (Respectively; 277.3 (49.1-7065.3), 140.3 (58.6-1291.3)) (p=0.002). The median serum ATX value [283.3 (49.1-7065.3) ng/ml] in patients diagnosed with IDC NST, compared to patients diagnosed with other breast cancer [177.8 (57.6-7065.3) ng/ml] was found to be statistically significantly higher (p=0.028). The consistency between serum ATX and CEA, CA125 and CA15-3 was analyzed.