Osteosarkomlarda prognostik faktörler ve kemoterapide çoklu ilaç direnci sorununda P-glikoprotein'in rolü
The role of P-glycoprotein in multidrug resistance in chemotherapy of osteosarcomas and prognostic factors
  1. Tez No: 946735
  2. Yazar: ÖZDEN ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN BAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bazı deneysel çalışmaların sonucunda, diğer malignitelerde savunulduğu gibi, osteosarkom da (OS) da, pglikoprotein (P-gp) pozitifliğinin diferansiyasyonla doğru orantılı olarak arttığı iddia edilmektedir. Bu nedenle Pgp'nin kötü prognostik belirleyici olamayacağı öne sürülmektedir. Bu çalışmada OS'larda farklı diferansiyasyon gösteren alanlardaki P-gp pozitifliğinin dağılımı saptanarak diferansiyasyonla ilişkisi sorgulanmıştır. 1984-2000 yılları arasında, Anabilim Dalımızda osteosarkom tanısı almış, 81 primer ameliyat, 82 biyopsi, 13 akciğer, bir aksiller lenf nodülü, bir kosta metastazı, üç lokal rekürrens ameliyat materyalinden hazırlanan 337 kesite immunohistokimyasal yöntemle P-gp boyası uygulanmıştır. Kesitlerde saptanan toplam 544 değişik diferansiyasyon alanında P-gp boyanma özellikleri 0-6 arası skorlanmıştır. Çalışmamızda OS'larda P-gp varlığının matriks içeriği ve diferansiyasyon ile bir ilişkisi olmadığı saptanmıştır. OS'ların histolojik alt tipleri göz önüne alınarak yapılan analizlerde de boyanma oranının farklılık göstermediği bulunmuştur. Bu proteinin diferansiyasyon ile ilişkisi olabileceğini ön gören kaynaklarla uyuşmayan bir sonuç elde edilmiştir. P-gp boyanması diferansiyasyondan bağımsız bir belirleyici gibi görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Some experimental studies suggest that, as in other malignancies, P-glycoprotein (P-gp) positivity in osteosarcoma (OS) increases proportionally with differentiation. Therefore, it is recommended that P-gp may not be a poor prognostic indicator. This study determined the distribution of P-gp positivity in areas of differentiation in OS and investigated its relationship with differentiation. Between 1984 and 2000, P-gp staining was applied to 337 sections prepared from 81 primary surgeries, 82 biopsies, 13 lungs, one axillary lymph node, one rib metastasis, and three local recurrences of osteosarcoma diagnosed in our department using immunohistochemical methods. P-gp staining characteristics were scored between 0 and 6 in a total of 544 different areas of differentiation identified in the sections. Our study found that the presence of P-gp in OS was not associated with matrix content or differentiation. Analyses considering histological subtypes of OS also found no difference in staining rate. This result is inconsistent with sources predicting a relationship between this protein and differentiation. P-gp staining appears to be an independent marker of differentiation.