Covıd-19 öncesi ve sonrası kanser epidemiyolojisinin değerlendirilmesi
Evaluation of cancer epidemiology before and after Covid-19
  1. Tez No: 930601
  2. Yazar: GUNEL MAMMADZADA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜDE İNANÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
GiriĢ ve amaç: Kanser, günümüzde küresel sağlık sistemlerini zorlayan en önemli hastalıklardan biri olup, insidansı ve mortalitesi her geçen yıl artmaktadır. Kanser epidemiyolojisinin bilinmesi, hastalığın önlenmesi, erken teĢhisi ve etkili tedavi stratejilerinin geliĢtirilmesi açısından büyük önem taĢımaktadır. COVID-19 pandemisi, kanser epidemiyolojisini etkileyerek tanı ve tedavi süreçlerinde aksamalara neden olmuĢ, kanser taramalarının azalması ve hastaların sağlık hizmetlerine eriĢiminin kısıtlanması geç tanı oranlarını artırmıĢtır. Bu durum, birçok kanser türünde ilerlemiĢ evrede tanı oranlarının yükselmesine ve hastalık prognozunun kötüleĢmesine neden olmuĢtur. ÇalıĢmamızda, Covid-19 pandemisinin kanser epidemiyolojisine etkisini saptamayı ve bunda rol oynayan risk faktörlerinin Covid-19 ile iliĢkisini belirlemeyi amaçladık. Hastalar ve Yöntem: ÇalıĢmamızda, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi (EÜTF) Tıbbi Onkoloji bilim dalında 03.2018-03.2022 tarihleri arasında( COVID-19 vakasının Türkiye'de ilk saptanmasından 2 yıl önce ve 2 yıl sonrasında) kanser tanısı alarak dosya açılan 4300 hastanın verileri, kesitsel bir çalıĢma kapsamında retrospektif olarak elektronik sistem ve hasta kayıt sisteminden ardıĢık Ģekilde tarandı. Hastaların demografik özellikleri ve kanser tipleri, COVID-19 öncesi ve sonrası dönemle karĢılaĢtırıldı. Bulgular: ÇalıĢmaya dahil edilen hastaların COVID-19 öncesi tanı yaĢı ortanca değeri 63 iken, COVID-19 sonrası 59 olarak saptandı.Hastaların %54' i erkekti; sigara içen erkeklerin oranı %83,4 olarak bulundu. COVID-19 öncesi ve sonrası karĢılaĢtırıldığında COVĠD-19 sonrası erkeklerde sigara içme oranları, kadınlara göre yüksek saptandı (p=0,022), hastaların belirli komorbiditelere sahip olma oranlarında ise anlamlı bir fark bulunmadı. Beyin, baĢ-boyun, cilt, sarkom, primeri bilinmeyen kanser , KHDAK (küçük hücreli dıĢı akciğer kanseri), mezotelyoma, özofagus, mide, gastrointestinal stromal tümör, kolon ve ince bağırsak, pankreas, nöroendokrin tümörler, hepatoselüler karsinom, kolanjioselüler ve safra kesesi, adrenal, renal hücreli karsinom, mesane, prostat, endometrium ve serviks kanserinin görülme insidansında ix farklılık saptanmadı (p ≥ 0,05), bununla beraber COVID-19 sonrasında küçük hücreli akciğer kanseri ve testis kanseri vakalarında istatistiksel olarak anlamlı bir artıĢ gözlemlenmiĢtir (p = 0,003, p = 0,012). COVID-19 sonrasında meme ve over kanseri vakalarında ise istatistiksel olarak anlamlı bir azalma görülmüĢtür (p = 0,008, p = 0,004).
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF CANCER EPIDEMIOLOGY BEFORE AND AFTER COVID-19 ABSTRACT Introductıon and Objectıve: Cancer is one of the most significant diseases currently challenging global health systems, with its incidence and mortality rates increasing each year. Understanding cancer epidemiology is crucial for disease prevention, early diagnosis, and the development of effective treatment strategies. The COVID-19 pandemic has affected cancer epidemiology, leading to disruptions in diagnosis and treatment processes. The reduction in cancer screenings and limited access to healthcare services for patients has increased the rate of late diagnoses. This situation has led to higher rates of advanced-stage diagnoses in many cancer types and worsened disease prognosis. In this study, we aimed to determine the impact of the COVID-19 pandemic on cancer epidemiology and identify the risk factors associated with it in relation to COVID-19. Patıents and Methods: In our study, data from 4300 cancer patients who were diagnosed and registered between 03.2018 and 03.2022 (two years before and two years after the first confirmed COVID-19 case in Turkey) at the Department of Medical Oncology, Erciyes University Faculty of Medicine, were retrospectively scanned using an electronic system and patient record system as part of a cross-sectional study. The patients' demographic characteristics and cancer types were compared between the pre- and post-COVID-19 periods. Results: The median age at diagnosis before COVID-19 in the patients included in the study was 63, whereas after COVID-19, it was 59. Fifty-four percent of the patients were male, with 83.4% of the men being smokers. When comparing pre- and post-COVID-19 periods, the smoking rate among men was found to be higher than that of women after COVID-19 (p=0.022), while no significant difference was observed in the rates of patients having specific comorbidities. No differences were found in the incidence of brain, head-neck, skin, sarcoma, unknown primary cancer, non-small cell lung cancer (NSCLC), mesothelioma, esophageal, gastric, gastrointestinal stromal tumors, colon and small intestine, pancreatic, neuroendocrine tumors, hepatocellular carcinoma, cholangiocellular and gallbladder, adrenal, renal cell carcinoma, bladder, xi prostate, endometrial, and cervical cancers (p ≥ 0.05). However, a statistically significant increase was observed in the incidence of small cell lung cancer and testicular cancer after COVID-19 (p = 0.003, p = 0.012). A statistically significant decrease was observed in breast and ovarian cancer cases after COVID-19 (p = 0.008, p = 0.004).