Ortaokul son sınıf öğrencilerinde sınav kaygısı, durumluk kaygı, akademik başarı ve sınav başarısı arasındaki ilişkiler
- Tez No: 12445
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RÜKZAN ESKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmada sınav kaygısı düzeyi, durumluk kaygı düzeyi, akademik başarı ve sınav başarısı arasındaki iliş kiler çok boyutlu bir yaklaşımla incelenmiştir. Bu amaçla, Ankara Büyükkent Belediye hudutları içinde bulunan ortaokul lar arasında belirli ölçütlere uyularak seçkisiz yolla seçi len üç ortaokulun son sınıfında okuyan ve 19 88-89 öğretim Yılında fen lisesi ve meslek lisesi giriş sınavlarına baş vuran her iki cinsten toplam 267 öğrenci araştırmaya denek olarak alınmıştır. Deneklerin sınav kaygı düzeyleri Sınav Tutum Envanteri 'n..den aldıkları puanlarla, durumluk kaygı düzeyleri Durumluk Kaygı ölçeği'nden aldıkları puanlarla, akademik başarıları 1988-89 öğretim Yılında bütün derslerden elde ettikleri notların aritmetik ortalamasıyla, sınav başarıları ise gi riş sınavlarından elde ettikleri toplam standart puanlarla ölçülmüştür. Deneklere Sınav Kaygısı Envanteri öğretim yılı nın son ayı içinde, Durumluk Kaygı ölçeği ise öğretim yı lının son haftasında, giriş sınavlarından iki gün önce uy gulanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde Pearson momentler çarpımı korelasyon tekniği, aşamalı bileşik regrasyon analizi ve t-testinden yararlanılmıştır. İlgili çözümlemeler fen lisesi ve meslek lisesi giriş sınavına katılan öğrenciler ile top lam öğrenci grubu için ayrı ayrı yapılmıştır. Araştırmada elde edilen başlıca bulgular şunlardır: 1) Sınav başarısının akademik başarı ile, sınav kay-iii gxsi düzeyinin de durumluk kaygı düzeyi ile olumlu yönde ilişkili olduğu gözlenmiştir. Buna karşılık, sınav başarısı ile durumluk kaygı düzeyi ve sınav kaygısı düzeyi arasında, ayrıca akademik başarı ile durumluk kaygı düzeyi ve sınav kaygısı düzeyi arasında olumsuz -yönde ilişki bulunmuştur. 2) Sınav başarısını yordamada akademik başarı ve du rumluk kaygı düzeyi değişkenlerinin katkıları anlamlı düzey dedir. 3) Her üç grupta, düşük sınav kaygısı düzeyindeki öğ rencilerin giriş sınavında ortalama olarak, yüksek sınav kaygısı düzeyindeki öğrencilere oranla daha başarılı olduk ları bulunmuştur. Ayrıca, meslek lisesi giriş sınavına katı lan öğrenci grubu ile toplam öğrenci grubunda, Ç düşük -du rumluk kaygı düzeyindeki öğrencilerin ortalama sınav başa rılarının, yüksek durumluk kaygı düzeyindeki öğrencilerin- kinden daha yüksek olduğu gözlenmiştir. 4) Akademik başarısı yüksek ve düşük olan öğrencilerin ortalama sınav başarıları arasında, akademik başarısı yük sek olanların lehine anlamlı fark bulunmuştur. 5) Yüksek ve düşük sınav kaygısı düzeyindeki öğrencile rin ortalama akademik başarıları arasında, sınav kaygısı düşük olanların lehine anlamlı fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was investigate the interrelationships of test anxiety level, state anxiety level, academic achievement and test achievement with a multivariate approach. For this purpose, a total of 267 eighthgnade students were randomly selected among the schools in Ankara Municipality and who had applied for technical and vocational highschool and science lycee entrance exami nations in the academic year of 19 88-89 were employed as subjects in the study. Test anxiety level was measured with the Test Attitude Inventory adminestered to the subjects in the last month of the academic year. The subjects scores on the State Anxiety Inventory adminestered in the last week of the academic year, two days before the entrance examinations, were used as measure of their state“anxiety levels. Academic achievement was defined in term of the grade point average in the academic year of 19 88-89 and test achievement in terms of the total standart scores earned in the entrance examinations. Pearson's product moments correlation technique, stepwise multiple regression analyses and t-test were applied to analyze the data. The analyses were carried out separately for the groups of student» who took the science lycee extrance examination, technical and vocational highschool entrance examination and total group of subjects. The following results were obtained from the analyses:1) Test achievement was observed to be positively correlated with academic achievement and test anxiety level with state anxiety level. On the other haird, negative corelations were found between test achievement and state anxietj levels test achievement and test anxiety level; academic achievement and state anxiety level,”academic achievement and test anxiety level. 2) Academic achievement and state anxiety variables were found to be significantly contributing to the prediction of test achievement. 3) In all three groups, the students with low test anxiety level had higher mean test achievement than the students with high anxiety level. Moreover, in the group which took the technical and vocational highs chool entrance examination and in the total group of subjects, the mean test achievements of the students with low state anxiety level were significantly higher than the students with high state anxiety level. 4) The mean test achievements öf the students with higher academic achievement were significantly higher than the ones with low academic achievement. 5) The students with low test anxiety level had higher mean academic achievements than the ones with high test anxiety level.