MS'li hastalarda BAEP ve MRI karşılaştırılması
The comparison of brainstem auditory evoked potentials (BAEP) and magnetic resonance imaging (MRI) in MS patients
- Tez No: 124479
- Danışmanlar: PROF.DR. YALÇIN YILIKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
MS'Iİ Hastalarda Beyin Sapı Uyarılmış işitsel Potansiyelleri (BAEP) ve Magnetlk Rezonans İnceleme (MRI) Karşılaştırması Multipl Skleroz (MS) santral sinir sisteminin (SSS) relaps ve remisyonlarla seyreden, demyelinizasyonla karakterize kronik bir hastalığıdır. SSS'de myelin yıkımının sonucu o bölgede MS plakları olarak adlandırılan demyelinizan plaklar oluşur. Bu plakların lokalizasyonlarına göre belirti ve bulgular ortaya çıkar. MS'de beyin sapı sıkça tutulur ve beyin sapının yapısal bütünlüğü Magnetik Rezonans İnceleme ile (MRI), fonksiyonel bütünlüğü ise Beyin Sapı Uyarılmış İşitsel Potansiyelleri (BAEP) ile incelenebilir. Çalışmamızda, öykü ve klinik değerlendirme sonucu beyin sapı tutuluşu olan ve olmayan kesin MS'li hastalarda beyin sapı lezyonlarının belirlenmesinde BAEP ve MRl'ın sensivitesinin karşılaştırılması amaçladık. Kesin MS tanısı alan, yaş aralığı 18-57yıl (.33.90±9.59) arasında değişen 35 kadın ve 15 erkek toplam 50 olgu çalışmaya dahil edildi. Yaşları 10-75 yıl arasında (39.09±9.59) değişen, yaş olarak benzer 19 erkek 14 kadın toplam 33 sağlıklı subje kontrol grubunu oluşturdu.Vakalara BAEP ve MRI yapıldı. Olgularla kontrol grubunun karşılaştırması sonucu; sağ ve sol kulak V.
Özet (Çeviri)
The comparison of brainstem auditory evoked potentials (BAEP) and magnetic resonance Imaging (MRI) In MS Patients Multiple Sclerosis (MS) is a chronic disease characterized by demyelination of the central nervous system (CNS) with relapses and remissions. Destruction of myelin in the CNS causes demyelinating plauque called MS plaques.The manifestations and findings seen this order depend on the localisation of plaques. Brainstem is frequently involved in MS ; and the stuctural Integrity of brainstem may be investigated by magnetic resonance imaging (MRI) and the functional integrity by brainstem auditory evoked potentials (BAEP). In this study, we aimed to compare the sensitivities of BAEP and MRI in detecting the brainstem lesions in MS cases diagnosed as definitive MS with and without brainstem involvement. A total of 50 cases (35 females and 15 males) with definitive MS with their history and clinical evaluation (mean age:33.9±9.59 with a range of 18-57 years) were included in this study. Thirty-three similary age matched healty subject (19 males, 14 fameles, mean age: 39.09±9.59 and age range : 10-75 years) were taken as the control group. BAEP and MRI were performed in the cases included in this study.