Antiepileptik ilaçların beyin sapı uyarılmış potansiyellerine etkisi
The effect of antiepileptic drugs brainstem auditory evoked potentials
- Tez No: 124480
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RECEP AYGÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
HI ÖZET Antiepileptik ilaçların (AEİ) uzun süre kullanımında klinik nörotoksisite belirtileri olmaksızın santral sinir sistemi fonksiyonları etkilenmektedir. Kronik AEİ kullanımının beyin sapı işitsel uyarılma potansiyelleri (BAEP) üzerine etkileri konusunda bugüne kadar bir çok çalışma yapılmış ve farklı sonuçlar elde edilmiştir. Çalışmamızda epileptik olguların BAEP kayıtlamasıyla beyin sapı işitsel yolları üzerine farklı AEİ'ların fonksiyonel etkilerinin belirlenmesi amaçlandı. Yine hiç ilaç kullanmayan yeni tanı konmuş 19 epileptik olguda da epileptik nöbetlerin BAEP parametrelerine etkisi araştırıldı. Çalışmaya en az 6 aydan beri karbamazepin (CBZ), fenitoin (PHT) ve valproik asit (VPA) monoterapisindeki olgular ile yeni tanı konmuş, AEİ kullanmayan epileptik olgular dahil edildi. Epileptik grup 43'ü parsiyel (%50); 43'ü (%50) primer jeneralize epilepsi tanısı alan toplam 86 hastadan oluşmaktaydı. AEİ kullanan olgular ile AEİ kullanmayan olgular ve yaş olarak benzer 32 sağlıklı kontrol subjenin BAEP değerleri istatistiksel olarak karşılaştırıldı ve bunların ilaç kan düzeyi ile korelasyonu belirlendi. Hasta grubu yaş aralığı 10-54 yıl (ort. 25.62±10.03 yıl), kontrol grubu yaş aralığı 10-55 yıl (ort. 31.03±11.23 yıl) arasında değişmekteydi ve istatistiksel önemli farklılık yoktu (P>0.05). Olguların PHT (ort. 5.84±2.10 ug/ml) kullanan grup hariç ilaç kan düzeyleri normal sınırlardaydı ve AEİ kullanma süresi 0,5-20 yıl (ort. 3.79±3.96 yıl) arasında değişmekteydi. Beyin sapı işitsel yollarını etkileyebilecek yapısal lezyonu ve sistemik hastalığı olanlar çalışma dışı bırakıldı. Olguların 26'sı CBZ kullanmaktaydı ve sağ kulak BAEP I.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Effect Of Antiepileptic Drugs On Brainstem Auditory Evoked Potentials In the prolonged use of antiepileptic drugs (AEDs), the functions of central nervous system have been influenced without clinical neurotoxicity indications. A number of studies on the effect of chronic use of AEDs on the brainstem auditory evoked potentials (BAEPs) have been carried out with different result. This study aims at determining the functional effects of different AEDs on brainstem auditory ways with the recordings, and investigating the effects of epileptic fits on BAEPs parameters in 19 epileptic cases recently diagnosed and receiving no medication. The investigation covered the epileptic cases recently diagnosed and those in monotherapy of valproic acid (VPA), phenytoin (PHT) and carbamazepine (CBZ) at least for the last 6 mounts. Epileptic group consists of 86 patients, 43 (%50) with partial, 43 (%50) with primary generalized epilepsy. BAEPs values of 32 healthy age matched control subjects, the cases receiving AEDs and those receiving no AEDs were statistically compared to, and their drug blood level and correlation were determined. Age intervals in patient group was 10-54 years (mean age25.62±10.03 years), and are of control group was 10-55 years, (mean age: 31.03+11.23 years), and no statistically significant difference was recorded (P>0.05). Except for the group using PHT, the drug blood levels (mean: 5.84 ±2.10 mg/ml) were normal, and span of AED changed between 0.5-20 years. Those with systemic disease and structural disorder which could affect the brainstem auditory ways were excluded from the study.