Menisküs variyasyonları ve intermeniskal ligamentin anatomik çalışması
Anatomy study of meniscus variation and intermeniscal ligament
  1. Tez No: 124481
  2. Yazar: BABAK YOUSEFİRAD
  3. Danışmanlar: PROF.DR. IŞIK AKGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Ortopedi ve Tramvatoloji Ana Bilim Dalında intermeniskal ligament ve menisküslein variyasyonlarının araştırılması amaçlanmıştır. Menisküs varyasyonları ile ilgili bir çok olgu sunulmuştur. Bunlar arasında diskoid lateral menisküs en sık görülen menisküs varyasyonu olarak rapor edilmiştir. Artroskopi çalışmamızın sonucunda 45 hastada 6 olguda menisküs varyasyonu saptandı. Bunlardan 5 'i (% 11.11) discoid lateral menisküs ve l'i medial menisküs anterior boynuzunun insersiyon variyasyonu olarak değerlendirildi. Kadavra çalışmamızda menisküs varyasyonları tesbit edilmedi. Çalışmamızda tüm olgularda medial menisküs anteriol boyunuzunun yapışma yeri ve intermeniskal ligament özellikleri araştırıldı. 67
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is conducted at Istanbul University, Cerrahpasha Faculty of Medicine Depeartment of Orthopedics v Traumatology, and aim of this study is to investigate Intermeniscal Ligament and meniscus variations. There are many concept given about meniscus variation. It is reported that among these variations discoid lateral meniscus is observed frequenty. As a result of our arthroscopy study, it is founded meniscus variations among 45 pations and 6 cases, 5 of these variations (11%) are discoid lateral meniscus and one of that meniscus variation of anterior horn the medial meniscus. In our cadavra study, meniscus variations are not observed. In all cases of our work, the place of anterior horn of medial meniscus insertion and intermeniscal ligament features searched. 68