Akut inferior miyokard infarktüsünde yaygın damar hastalığını belirlemede doku doppler görüntüleme yönteminin kullanılabilirliği
- Tez No: 124505
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET AMI çoğunlukla koroner arterlerdeki aterosklerotik plağın rüptürü ve genellikle üzerine eklenen koroner tromboz sonucu gelişmektedir. Akut Inferior Miyokard İnfarktüsü Q dalgalı infarktüslerin %40-50'sini oluşturur ve genellikle mortalitesi anterior infarktüslere göre daha düşüktür. Ancak yapılan çalışmalarda inferior infarktüslerin %40-45'de çok damar hastalığı saptanmıştır. Bu çalışmanın amacı Akut Inferior Miyokard Infarktüs'lerinde çok damar hastalığını saptamada doku Doppler görüntüleme (DDG) yönteminin kullanılıp kullanılmayacağının araştırılmasıdır. Çalışmaya Q dalgalı Mİ tanısı ile servisimize yatırılan 49 hasta alındı. Tüm hastalara yatışlarının ilk gününde 2-D Eko ve PW doku Doppler incelemesi, İlk 10 gün içerisinde ise koroner anjıyografileri yapıldı. Hastalar anjiyografilerine göre tek damar lezyonu saptananlar Grup-I, 2 ve 3 damar lezyonu saptananlar ise Grup-ll olarak belirlendi. Doku Doppler incelemesi ise apikal 2 ve 4 boşluktan PW doku Doppler örnekleme volümü sıra ile sol ventrikül lateral, septum, anterior ve posterior duvarın mitral anulus ile birleştiği noktalara konularak sistolik hız (Sm), sistolik hız alanı (SmVTl), erken diyastolik hız (Em), geç diyastolik hız (Am), Em/Am oranı, deselerasyon zamanı (DT), prekontraksiyon zamanı (Q-Sm), kontraksiyon zamanı (CT), izovolemik relaksasyon zamanı (İVRT) değerleri ölçüldü. Çalışmaya alınan hastaların 22(%45)'de çok damar hastalığı saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Acute myocardial infarction (AMI) develops due to the rupture of atherosclerotic plaque found in coronary arteries, generally secondary to coronary thrombosis. Acute inferior myocardial infarctions account for 40-50 % of Q-wave infarctions and generally have a more favorable prognosis than, the anterior wave infarctions. Nevertheless, multivessel disease is seen in 40-50 % of cases with inferior infarction. This study was planned to investigate whether tissue Doppler imaging could be useful in determining multivessel diseases in AMI. Forty-nine patients with the diagnosis of Q- wave Ml hospitalised in our department were included in this study. Two dimensional echocardiography and PW tissue Doppler imaging during the first day of hospitalisation and coronary angiography within the first 1 0 days of hospitalisation were performed in all patients. The subjects were divided into 2 groups based on the angiographic findings as group I having one vessel lesion and group II having a 2 and/or 3 vessel lesion. In tissue Doppler imaging examination, apical 2 and 4 chambers systolic myocardial velocity (Sm), systolic myocardial velocity area (SmVTl), early diastolic myocardial velocity (Em), late diastolic myocardial veloctiy (Am), Em/Am ratio, deceleration time(DT), precontraction time(Q- Sm), contraction time(CT) and isovolemic relaxation time(IVRT) values were measured at 4 mitral annular sites (mitral annular lateral, anterior, posterior and septal regions) by placing PW tissue Doppler sample volume. Multivessel disease was found in 22 (45 %) cases.