Koroner anjiyografilerinde obstrüktif koroner arter hastalığı olmaksızın koroner arter ektazisi saptanan hastalarda miyokard perfüzyon sintigrafisi ile iskeminin değerlendirilmesi
- Tez No: 124504
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RAMAZAN AKDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Düzce Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET: Giriş ve Amaç: Daha önceden normal bir variyant olarak tanımlanan, herhangi bir lümen darlığının eşlik etmediği izole koroner arter ektazisini (İKAE) inceleyen az sayıda veri mevcuttur. Özellikle bu patolojiyi ortaya koymada ve bu durumun iskemi yapıp yapmadığını göstermede koroner anjiyografi yetersiz kalmaktadır. Bu çalışmada İKAE saptanmış hastalarda iskemi varlığının miyokard perfüzyon sintigrafisi ( MPS ) ile araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya 2001 Ağustos-2003 Temmuz tarihleri arasında, kliniğimizde yapılmış 1400 koroner anjiyografi arasından tıkayıcı lezyonu olmaksızın koroner arter ektazisi tanısı almış 25 hasta dahil edildi. Bulgular: Hastalara tek gün stres-istirahat Tc-99m sestamibi EKG gated MPS çekim protokolü uygulandı. Hastaların yaş ortalaması 60,9±10,5 bulundu. 16 bayan hasta ve 9 erkek hasta vardı. Hastaların 7 (%28) tanesinin MPS'nde iskemiyle uyumlu bulgu saptandı. MPS'nde iskemi saptanan grupla, normal bulgulara sahip grup risk faktörleri açısından ve demografik özellikler bakımından karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Backgraund and aim: There is little data investigating non-obstructive coronary artery ectasia which is known to be a normal variant. Coronary angiograph is useless in detecting ischemia and determining the pathology in these patients. The present study investigates the detection of ischemia by SPECT in CAE patients. Method and patients: Twenty five consecutive patients having non-obstructive CAE in their coronary angiograms between August 2001- July 2003 were included to the study. Results: The patients were performed single day stress-rest Tc 99 M Sestamibi ECG gated SPECT. The mean age was 60, 9±10,5 in a total twenty five patients (16 female, 9 male). Seven patients have ischemia in their SPECT.