Hipertansiyon ve atriyal fibrilasyon: sol atriyal ve miyokardial fonksiyonların ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 124506
  2. Yazar: İLKNUR CAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SERDAR AKSÖYEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Atriyal fibrilasyon (AF) klinikte en sık rastlanan önemli oranda mortalite ve morbiditeye neden olan bir aritmidir. Bu çalışmada hipertansiyonu ve atriyal fibrilasyonu olan hastalarda (AF) sol atriyal fonksiyonlar ve doku Doppler ekokardiyografi ile sol ventrikülün bölgesel miyokardiyal velositeleri değerlendirilmiştir. Hasta grubunu hipertansiyon (HT) ve paroksismal atriyal fibrilasyon atakları tespit edilen 22 hasta (12 kadın, yaş ortalamaları 67±7 yıl), kronik AF'u ve HT'nu olan 28 hasta (10 kadın, yaş ortalaması 65±10 yıl), AF öyküsü olmayan hipertansiyon tanısı olan 20 hasta (8 kadın, 60±8 yıl) oluşturdu. Kontrol grubu olarak 15 sağlıklı birey (9 kadın, 58±9 yıl) alındı. Paroksismal AF ve HT'nu olan grup, HT grubu ve kontrol grubunda sol atriyal mekanik fonksiyonlar ve doku Doppler ekokardiyografi ile sol ventrikül sistolik ve diyastolik miyokardiyal velositeleri incelendi. Kronik AF'nu olan grupta doku Doppler ile miyokardiyal velositeler değerlendirildikten sonra 21 hastaya eksternal kardiyoversiyon uygulandı. Kardiyoversiyon uygulanan grupta sol ventrikül global sistolik fonksiyonları ve doku Doppler ile biventriküler sistolik ve diyastolik miyokardiyal velositeleri 3 aylık takiplerlerde izleme alındı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Atrial fibrillation (AF) is the most common sustained rhythm disturbance leading to increased mortality and morbidity. In this study we evaluated the left atrial and left ventricular regional functions in patients with AF and hypertension. The study population consisted of 22 patients (12 female, mean age 67±7 years) with hypertension (HT) and paroxysmal atrial fibrillation (PAF), 28 patients with chronic AF and HT (10 female, mean age 65±10 years), and 20 patients with HT and without history of AF (8 female, mean age 60±8 years). Control group consisted of 15 healthy subjects (9 female, mean age 58±9 years). In the patients with PAF-HT, HT, and control groups left atrial functions and regional left ventricular tissue Doppler velocities were evaluated. In the patient group with chronic AF, biventricular long axis myocardial velocities were evaluated by tissue Doppler echocardiography and 21 of them underwent direct current external cardioversion. In the patients who reverted to sinus rhythm tissue Doppler echocardiographic examination was repeated on the following weeks for 3 months. In the patient group with HT, left atrial reserve and contractile functions were increased and conduit functions were decreased compared to control group (PO.05).