Ulusal basında düşünce yazarı kadın gazeteciler
Women coloumnists in the national press
  1. Tez No: 124555
  2. Yazar: GÜLSÜM ÇALIŞIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE DEMİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ ULUSAL BASINDA DÜŞÜNCE YAZARI KADIN GAZETECİLER Gülsüm ÇALIŞIR Basın Yayın Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 2003 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Emine Demiray İletişim ve kitle iletişimi, Türkiye'de kadınların durumu ve kitle iletişim araçlarında kadınların yer alış biçimleri ile ulusal düzeyde yayın yapan beş gazetenin bir aylık süre boyunca incelenmesi bu çalışmanın konu başlıklarını oluşturmuştur. 21. yüzyılın yaşam şartlarına uygun değişen görüş ve davranışlar, toplumlarda“kadın haklan”ve“kadın sorunları”üzerinde düşünmeyi de beraberinde getirmiştir. Endüstrinin gereklerinden olan daha fazla üretim, çalışma alanında erkeklerin yanı sıra kadınların da iş ve söz sahibi olmasına neden olmuştur. Bunu sonucunda kadınların asırlarca erkeklerin yararlandığı sosyal özgürlük, politik etkinlik, kazanç ve unvan üstünlüğü gibi haklardan birçok toplumda yoksun kaldığı fark edilmiştir. Tepki olarak geliştirilen kadın hakları, kadın-erkek eşitliği gibi düşünceler çeşitli eylemlerin, kurumların ve yayınların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu çerçevede, günümüzde yaşamın vazgeçilmezleri arasında bulunan kitle iletişim araçlarından gazetelerde düşünce yazan kadın gazeteciler ve köşe yazılan bu çalışmanın araştırma konusunu oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Communication and mass communication, the position of women in Turkey and the way it is reflected in mass media and a monthly survey of five national newspapers has formed the titles of this research. The change in views and behaviours according to the living conditions of the 21st century have resulted in a revaluation of women's rights and women's issues. The need for growth in production as part of industrialization have resulted with the women having more oppurtunities of employment and empowerment as well as men. As a result, it was made clear that the women for centuries were discriminated from the rights of social freedom, political action, gining of wealth and titles. Women's rights, the equaliy of men and women were concepts developed as actions and publications in reaction to this. Within this context,the role of women colomnists and writers of the newspapers -the indispensible mass media of our daily lives- has been the subject this survey.