Konut üreten işletmelerde kalite yönetimi uygulamaları
Quality management applications in companies that participate in housing projects
- Tez No: 124556
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM OKTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU KONUT ÜRETEN İŞLETMELERDE KALİTE YÖNETİMİ UYGULAMALARI TANER APAYDIN İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şubat 2003 Danışman : Yrd.Doç.Dr. Özlem OKTAL İnsanoğlu varolduğundan itibaren sürekli olarak ihtiyaç ve gereksinmelerini karşılamak için mükemmeli aramaktadır. Özellikle son yüzyıl içinde teknolojide meydana gelen gelişmeler ve bunun bir sonucu olarak rekabet ortamının gelişmesi, insanların gereksinmelerine cevap vermeyi amaçlayan organizasyonların yapılarında ve yönetim anlayışlarında önemli değişmelere yol açmaktadır. Bu değişimler sonucunda günümüze gelindiğinde ise kalite, organizasyonlar açısından rekabet ortamında varolmak ve gelişebilmek için vazgeçilmez bir kavram haline gelmiştir. Sürekli mükemmeli arayan, müşteri tatminini hedefleyen ve bunun içinde değer yaratan en önemli üretim öğesi olarak da inşam odak alan toplam kalite yönetimi de organizasyonlara yön veren en önemli yönetim yaklaşımıdır. Bu çalışma kapsamında kalite yönetimi anlayışının insanoğlunun barınma ihtiyacını karşılayan konut yapısı projelerinde uygulanması incelenmektedir. Ayrıca gelişmiş ülkelerdeki konut yapısı projelerinde yeralan işletmelerde uygulanmakta olan ve başarılı sonuçlar ortaya çıkaran kalite yönetimi anlayışının ülkemizdeki benzer işletmelerde uygulanabilirliğini incelemek amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda ülkemizde konut yapısı projelerinde yeralan bazı işletmelerdeki kalite yönetim çalışmalarına yönelik bir araştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
İİİ ABSTRACT QUALITY MANAGEMENT APPLICATIONS IN COMPANIES THAT PARTICIPATE IN HOUSING PROJECTS TANER APAYDIN Anadolu University Graduate School of Social Sciences Department of Business Administration, February 2003 Advisor: Asst. Prof. Dr. Özlem OKTAL Human beings have always been in search for perfection ever since their presence. Change in technology that took place especially within the last century and the development of the medium of competition occurred as a result of that change caused transformations in the structures and administration perceptions of such organisations, which aimed to meet the needs of the society. Due to these changes, quality became a concept that is impossible to renounce for those organisations to survive and be improved. Total Quality Management, which always searches for perfection, aims customer satisfaction and thus focuses on the human as the most important production element that create value, is the most significant approach that give direction to the organisations. In this study, the application of quality management perception on the housing projects that meet the need of inhabitancy is examined. Besides, this study investigates the applicability of quality management perception in Turkey, in similar companies, which is applied and gives successful results in the companies taking place in the housing projects in developed countries. Given this purpose, this thesis develops a research on the quality management studies in selected companies that produce housing.