Çevrimiçi eğitim uygulamalarına katılan öğrencilerin sahip oldukları olanak, yeterlik ve tutumları ile başarıları arasındaki ilişki
Relationship between the achievements of online learners and their facilities, competencies and attitudes
- Tez No: 124554
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ HAKAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim İletişimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ ÇEVRİMİÇİ EĞİTİM UYGULAMALARINA KATILAN ÖĞRENCİLERİN SAHİP OLDUKLARI OLANAK, YETERLİK VE TUTUMLARI İLE BAŞARILARI ARASINDAKİ İLİŞKİ Zübeyda Durmuş Eğitim İletişimi ve Planlaması Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Temmuz 2003 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Cengiz Hakan Aydın Bu araştırmanın amacı, çevrimiçi eğitimde öğrencilerin gerekli olanak, yeterlik ve tutumlara sahip olup olmadıklarını, sahip oldukları olanak, yeterlik ve tutumları ile başarıları arasında bir ilişki olup olmadığını ve sahip oldukları olanak, yeterlik, tutumlar ve başarılarının cinsiyete göre değişip değişmediğini tespit ederek elde edilen bulgular ışığında öneriler sunmaktır. Araştırmada anket tekniği kullanılmış olup, anket 44 soru ve iki bölümden oluşmaktadır. Anketin birinci bölümünde yer alan ilk dokuz soru öğrencilerle ilgili kişisel bilgiler ve bilgisayar kullanımına yöneliktir. İkinci bölümde ise çevrimiçi ders alan öğrencilerin sahip oldukları olanak, yeterlik ve tutumlarla ilgili bilgilere ulaşmayı hedefleyen 35 maddeden oluşan Likert tipi ölçek bulunmaktadır. Verilerin istatistiksel çözümlemeleri SPSS programı aracılığıyla korelasyon ve t testi teknikleri ile yapılmıştır. Araştırmaya 2002 - 2003 öğretim yılında üçüncü sınıf okuyan Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Lisans Programı (İÖLP) öğrencilerinden oluşan 70 kişilik bir grup denek olarak katılmıştır. Sonuç olarak, çevrimiçi eğitimde öğrencilerin başarılarıyla sahip oldukları olanak, yeterlik ve tutumları arasında doğrusal olmasına rağmen anlamlı bir ilişki çıkmamıştır. Araştırmanın bulguları, genel anlamda kız ve erkek öğrencilerin olanak, yeterlik ve tutumları arasında anlamlı bir fark olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT RELATIONSHIP BETWEEN THE ACHIEVEMENTS OF ONLINE LEARNERS AND THEIR FACILITIES COMPETENCIES AND ATTITUDES Zübeyda Durmuş Division of Educational Communications and Planning Anadolu University Institute of Social Sciences, July 2003 Advisor: Asst. Prof. Cengiz Hakan Aydın The aim of this study is to find out whether the students in online education have required facilities, competencies and attitudes. Another aim of the study is to determine whether there is a relationship between the achievements of the students and their facilities, competencies and attitudes, and the final aim of the study is to identify whether the facilities, competencies and attitudes have a difference with gender; and to suggest further implications within the light of the results. The study was designed on the base of general survey method. The questionnaire consisted of two parts with 44 questions. The first 9 questions in the questionnaire aimed to gather personal information about the participants. A Likert type scale including 35 items to reach information about the facilities, competencies and attitudes the students have. Correlation analysis and t test were the techniques used in analysing the data. The participants of the study were 70 students of Anadolu University Open Education Faculty English Language Teaching Program. Results of the study indicated that although there was a truth-functional relationship between the achievement of the students and the facilities, competencies and attitudes they have, there was no significant relationship between these items. The results of the study also showed that there was significant difference between the facilities, competencies and attitudes of the male and female students.