Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin mevcut ödünç verme sisteminin otomasyon tasarımı ve sistem analizi
  1. Tez No: 12455
  2. Yazar: NURAY EROL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİLÜFER TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
11 ÖZET Çağımız yüksek öğrenim hayatında kütüphanelerin çok önemli bir rol oynadığı bir gerçektir. Bunun başlıca nedeni yüksek öğrenimdeki eğitim metodlarının araştırmaya yönelik çalışmalara ağırlık vermesindedir. Buna paralel olarak kütüphaneler de sayıları hızla artan yayınların sağlanması ve sınıflandırılmasını yürütmek, ayrıca her yıl gittikçe çoğalan kullanıcılara gerekli hizmetleri aksatmadan sunmak durumundadırlar. Kütüphaneci, bilgi kullanıcısının giderek yoğunlaşan ve dakikleşen bilgi gereksinimini anında ve doğru olarak karşılayabilmek için, çok fasla samanını alan rutin bası işlemleri de yapmak durumundadır. Sorunun çözümü, bilgisayar kullanımı ile gerçekleşebilmektedir. ODTÜ Kütüphanesinde de geleneksel yöntemlerle (elci sistem) ödünç verme hizmeti artan kullanıcı ve koleksiyon karşısında yetersiz kalmaktadır. Araştırmamızda, mevcut sistemde tekrarlanan işlemler, sürdürülen işlevler, verilen kararlar incelenmekte ve otomatik bir ödünç verme sisteminin tasarımı sunulmaktadır. Sistemin başlıca girdi ve çıktıları ile kaynak ve kütük gereklilikleri belirtilmektedir. Sistem tarafından gerçekleştirilen başlıca işlemler ayrıntılı olarak incelenmekte, önerilen sistemin yararları da açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The important role of libraries in the higher education life is an obvious fact. The major reason for this lies under the emphasis given by higher education methodologies to the research oriented studies. Parallel to that, libraries contniously supply and classify increasing number of publications as veil as serve to the rapidly increasing number of users without any intemiption. The librarian by performing some roxttine and time consuming tasks should correctly and quickly serve to the user Those needs are turning to be more dense and immediate. Use of computer becomes a great help to the user and librarian in this respect. The traditional manual system in Middle East Technical University (METU) Library is insufficient due to increasing n timber of users and publications. In this study the recurring operations, currently available functions and decisions of the existing system are examined and an automated of borrowing system is proposed. The main inputs and outputs of the system, and file requirements are given. Also, the major operations con ducted by the system and the uses of the proposed system have been explained in detail.