Devletin sağladığı araştırma ve geliştirme faaliyetlerine yönelik yardım ve teşviklerde muhasebeleştirmenin önemi
Importance of accounting on the govermental subsides and incentives for research and development activities
  1. Tez No: 124563
  2. Yazar: FÜGEN ZİBEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİME ÖNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ DEVLETİN SAĞLADIĞI ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME FAALİYETLERİNE YÖNELİK YARDIM VE TEŞVİKLERDE MUHASEBELEŞTİRMENİN ÖNEMİ Fügen ZBEL İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ocak 2003 Danışman: Doç.Dr. Saime Önce Günümüzde teknolojik yeniliği ön planda tutan işletmeler AR-GE faaliyetlerine büyük kaynaklar ayırmakta, bunun sonucunda oluşan maliyetlerin ne şekilde muhasebeleştirileceği sorunu ortaya çıkmaktadır. AR-GE hesabı hem bilanço hem de gelir tablosunda gösterilmesi nedeniyle ayrıcalığı olan bir hesaptır. Söz konusu hesabın aktifleştirilmesinin V.U.K'nda ihtiyarilik taşıması nedeniyle, AR-GE yardımı alan ve teşviklerinden faydalanan işletmeler bu hesabı gelir tablosunda göstermeye yönelmişlerdir. İşletmeler başarılı oldukları AR-GE faaliyetlerinden uzun yıllar boyunca ekonomik fayda sağlamakta ve maddi kazanç elde etmektedir. Bu sebeple özellikle olumlu sonuçlanan geliştirme faaliyetlerinin aktifler arasında gösterilmemesi işletmelerin varlık büyüklüğü ve kârlılıkları hakkında üçüncü kişilere yanıltıcı bilgi verilmesine neden olmaktadır. Yapılan uygulama araştırması sonucunda işletmelerce AR-GE faaliyetlerinin tamamının giderleştirildiği saptanmıştır. Bu çalışmada, AR-GE maliyetlerinin tamamını gelir tablosunda gösteren işletmelerin, net kârının olması gerekenden az çıkmasına, dolayısıyla ödeyecekleri Kurumlar Vergisinin azalmasına, buna karşılık hak ettikleri AR-GE yardımından daha fazla yararlandıklarına dikkat çekilmeye çalışılmıştır. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today's world, the institutions that give importance to technological innovations reserve great amounts of their sources to Research-Development (R&D) activities, as a result of which the problem of accounting of these costs arises. R&D accounts are special ones that should be demonstrated in both Balance Sheet and Income Statement tables. The institutions using R&D funds and taking to spur on have started to include these accounts in their Income Statement due to the voluntary activation of these accounts in Turkish Tax Law (VUK). The institutions acquire economic benefits during the years that they continue effective R&D activities. Therefore, institutions' not including the positively resulted development activities among assets leads to misinformation of external information users about companys' profitableness and wealth. This study reveals that institutions present all their R&D activities as expenditure. The purpose of this study is to take the attention on that the net profit of the institutions, which put all their R&D costs in the Income Statement is less than it should be, therefore, the institutional income taxes they should pay decreases and they acquire more benefit from R&D funds than they deserve. in