Teknoloji ve çağdaş heykel
Technology and modern sculpture
  1. Tez No: 124564
  2. Yazar: MURAT YONCACI
  3. Danışmanlar: PROF. AYTAÇ KATI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
11 YÜKSEK T İSANS TEZ ftZTT TEKNOLOJİ VE ÇAĞDAŞ HEYKEL Murat YONCACI Heykel Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ocak 2003 Danışman: Prof. Aytaç KATI Sanat, başlangıcından günümüze kadar, sürekli ait olduğu çağın gerçekleriyle iç içe olmuş ve bu gerçekleri yansıtmıştır. 20. yüzyıl değişimler ve gelişimler çağıdır. Gerek teknik ve bilimsel yönden, gerekse toplumsal yaşam biçimi yönünden yeni gerçeklerin çok hızlı bir şekilde keşfedildiği ve birbirleriyle çatıştığı bir çağda, teknolojinin günlük yaşama girmesiyle toplumda meydana gelen değişimler, teknoloji sanat ilişkileri içerisinde irdelenmiştir. Dünya savaşlarından sonra değişen değerlerle birlikte, sanatın ne olabileceği sorusuna yanıt aranarak sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır. Amaç olarak yaratıcı düşüncenin teknoloji-toplum bağlamında kendini ortaya koyduğu mesafe algılanarak, çağdaş heykele yansımaları araştırılmıştır. Bazı sanatçılar teknolojik gelişmelere destek verirken, bazıları da teknolojiyle oluşan olumsuz gelişmelere tepkilerini göstermişlerdir. Değişen toplumsal değer yargılarının yanı sıra, değişikliğini sürdüren birçok unsur gibi sanat da, belli bir etkileşimin içinde sürdürdüğü değişimini bugüne taşımıştır. Gerek malzeme, gerekse estetik kaygılar açısından sanat; teknolojinin sonuçlarından payını alarak yoluna devam etmiştir. Bugün, özellikle heykel alanındaki geleneksel form arayışları, yerini sınırsız yaratma alam içindeki teknolojik uygulamalara bırakmıştır.m Sonuç olarak hızla gelişen dünyamızda teknolojiyle birlikte çağdaş heykel, geleneksel değer ölçülerini ortadan kaldırarak, diğer sanatlarla olan belirgin ayrılığını ortadan kaldırmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Art, from its origins until today, has always been closely related to the age to which it belonged and has reflected the truths of that age. The twentieth century was an age of diversity and development. In this study the relation between technology and art has been discussed considering social changes caused by technology entering everyday life in an age in which new facts about science, technology and social life style were discovered and conflicting with each other very rapidly. With all the changing values after the world wars, the question of what art should be has been argued (to come up to a result). Considering the extension of creative thinking within technology and society, the study aimed to investigate its reflections on modern sculpture. Some artists showed support for the advance of technology while others reacted to the negative aspects of technological developments. Just like the changing social values a long with a lot of other on going changes, art- within a certain interaction-has carried its changing up today. Both from the aspect of materials anal aesthetic anxieties, art, getting its share from technological advances went on its way. Today, especially the search for traditional form in sculpture left its place to the implementation of technology with an infinite creativity. Consequently, in this rapidly developing world, sculpture with modern technology has removed traditional value systems and removed the obvious differences between sculpture and other art forms.