Çocukların tüketici olarak sosyalleşmeleri ve bu sosyalleşme sürecinde ailenin rolüne yönelik bir araştırma
The consumer socialization of children and a study about the role of the family in this process
  1. Tez No: 124583
  2. Yazar: SERAP YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SEVGİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu gün, tüm dünyada çocuklar sahip oldukları pazar potansiyeli ile milyarlarca dolarlık bir endüstriye hitap etmektedir. Ayrıca ailelerinin harcamalarını büyük ölçüde etkilemeleri ve geleceğin potansiyel müşterileri olmaları, onların sahip olduğu gücün yadsınamayacak derecede büyük olduğunu gösterir. Bununla birlikte toplumların değişen sosyo-ekonomik yapısı da onların bu gücünü her geçen gün daha da arttırmaktadır. Bu nedenle özellikle gelişmiş ülkelerdeki çoğu pazarlamacılar dikkatlerini çocuklar üzerinde yoğunlaştırırlarken, diğer ülkeler de çocukların bu gücünü henüz fark etmişler ve onları kazanmak için değişik stratejiler uygulamaya başlamışlardır. Ancak bu stratejilerin başarılı olması için onları tanımak ve tüketici olarak sosyal gelişimlerinin nasıl bir seyir aldığını anlamak gereklidir. Bu çalışmada, çocukların tüketici olarak sosyal gelişimleri hakkında literatür incelemesi yapılıp, ailelerin ilkokul dönemindeki çocuklarının bu gelişim sürecindeki rolüne yönelik tanımlayıcı bir araştırma yapılmıştır. Araştırmada anket yöntemi kullanılmış ve bu anket sorulan 242 ebeveyne yöneltilmiştir. Araştırma alanı olarak Yozgat ili seçilmiştir.Ill Bu araştırmanın sonucunda ailelerin, ilkokul dönemindeki çocuklarının tüketimle ilgili bilgi, beceri ve tutumları kazanmalarında önemli etkileri olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, children in whole world have a market potential worth of billions of dollars. As children have a big effect on family expenditure and as they are the potential consumers of the future, their market power is not negligible. However, market power of children is increasing day by day with respect to changing socio-economic environment of societies. For this reason, many marketing experts in developed countries pay careful attention to children. Also experts in other countries become aware of this power and start to apply new strategies to attract them. On the other hand. in order to succeed, recognition and understanding the social development process of children as consumers becomes major factor. In this study, a literature survey is done about the socialization of children as consumers. And a descriptive research is'done to learn about the role of the families in the socialization of children as consumers. In this research, survey method was used and this survey was done with 242 parents in Yozgat provienceAs a result of this survey, it was found that families have important effects on the knowledge, attitude and behavior of primary school children concerning consumption.