Hastane öncesi acil sağlık hizmetleri çalışanlarının COVİD-19 pandemisi döneminde çalışma koşulları ile iş stresi düzeyleri
San M, working conditions and job stress levels of prehospital emergency HEALTH service workers during the COVİD-19 pandemic
  1. Tez No: 775615
  2. Yazar: MEHMET ŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NACİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Hastane öncesi acil sağlık hizmetleri çalışanlarının COVID-19 pandemisi döneminde çalışma koşulları ile iş stresi düzeylerinin incelendiği tanımlayıcı tipteki bu çalışmanın verileri, Ekim-Kasım 2021 tarihlerinde çevrimiçi veri toplama yöntemiyle elde edilmiştir. Çalışmaya 372 katılımcı dahil edilmiş, çalışanlara ait sosyodemografik özellikler, çalışma koşulları, çalışma ortam koşulları literatür bilgileri çerçevesinde araştırmacı tarafından oluşturulan sorularla, iş stresi düzeyleri ise İsveç İş Yükü-İş Kontrolü-Sosyal Destek Ölçeği'nin Türkçe versiyonu ile değerlendirilmiştir. Katılımcıların %53,5'i kadın, yaş ortalaması 32,57'dir. %71,0'ini acil tıp teknisyenleri oluşturmaktadır. Çalışma grubunun %76,1'i beş yıl ve üzerinde hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde görev yapmaktadır. Katılımcıların yaklaşık dörtte üçü acil sağlık hizmetleri istasyonunda çalışmaktadır. Pandemi döneminde günlük ortalama çalışma süresi yaklaşık yirmi saattir. Çalışanların %28,2'si herhangi bir meslek içi eğitim almadığını belirtmiş, %58,1'i pandemi öncesi dönemde ve pandemi döneminde en az bir kez şiddete maruz kaldığını ifade etmiştir. En sık karşılaşılan şiddet türü sözel şiddet, en fazla şiddet uygulayanlar ise hasta/hasta yakınlarıdır. Hastane öncesi acil sağlık hizmetleri çalışanlarının, pandemi döneminde iş kazası/meslek hastalığına yakalanma endişesi, çalışma hayatı ve aile hayatına ilişkin sorumlulukları, vardiyalı-gece çalışma süreleri, günlük çıkılan vaka sayıları artmıştır. Yapılan ikili lojistik regresyon analizi modellerine göre çalışanlarda iş stresini, yetersiz sayıda ekip üyesi ile çalışmak 1,88 kat (GA: 1,09-3,27), yöneticilerle anlaşmazlık yaşamak 2,16 kat (GA: 1,17-3,99), hasta/temaslılarla iletişim sorunları yaşamak 2,39 kat (GA: 1,36-4,20), kalitesiz yemek sağlanması 1,86 kat (GA: 1,07-3,23) artırmaktadır. Türkiye'de hastane öncesi acil sağlık hizmetleri çalışanlarının mevcut ve potansiyel sorunları ile ilgili daha fazla çalışma yapılmalı, gerçekleştirilecek idari ve mevzuat düzenlemelerinde ilgili kurum, kuruluş ve meslek örgütlerinin görüşleri alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
The data of this descriptive study, in which the working conditions and work stress levels of prehospital emergency health sercives workers were examined during the COVID-19 pandemic period, were obtained by online data collection method in October-November 2021. 372 participants were included in the study, their sociodemographic characteristics, working conditions, working environment conditions were evaluated with the questions created by the researcher within the framework of the literature, and their job stress levels were evaluated with the Turkish version of Swedish Demand Control Support Questionnaire. 53.5% of the participants were women with the average age of 32.57. 71,0% of the participants consisted of emergency medical technicians and 76.1% of the study group have been working in pre-hospital emergency health services for five years or more. About three quarters of the participants work in an emergency health service station. During the pandemic period, the average daily working time was about twenty hours. 28.2% of the employees stated that they did not receive any in-service training, 58.1% stated that they were exposed to violence at least once during the pre-pandemic and pandemic period. The most common type of violence was verbal violence, and the most perpetrators were the patient/patient's relatives. During the pandemic period, the anxiety of pre-hospital emergency health service workers about having work accident/occupational disease, responsibilities related to working life and family life, shift-night working hours, and the number of daily cases have increased. According to the binary logistic regression analysis models, working with insufficient number of team members is 1.88 times (CI: 1.09-3.27), disagreeing with managers 2.16 times (CI: 1.17-3.99), having communication problems with patients/contacts 2.39 times (CI: 1.36-4.20), providing poor quality food 1.86 times (CI: 1.07-3.23) increases work stress. More studies should be conducted on the current and potential problems of pre-hospital emergency health service workers in Türkiye, and the opinions of relevant institutions, organizations and professional organizations should be sought in the administrative and legislative arrangements to be made.