Televizyon reklamlarının çocuklar üzerindeki etkileri: Tüketici tutumlarının değerlendirilmesi
The Impacts of television advertising on children: Evaluating the consumer attitudes
- Tez No: 124584
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE OYMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Reklamcılık, İşletme, Radio and Television, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Reklam, toplumsal ve ekonomik yaşama katkılarından dolayı olumlu tepkiler alırken kimi zaman da uygulamadaki yanlışlıklar ya da ihmallerden dolayı eleştirilmektedir. Bu eleştirilerin önemli bir noktasında da çocuk ve reklam ilişkisi yer almaktadır. Reklamlar, çocukların gelişimleri üzerindeki olumlu katkılarının yanısıra çocuk gelişiminin özelliklerinin göz ardı edilmesi, yeterince hassas davranılmaması veya diğer ihmaller nedeniyle eleştiri almaktadır. Bu çalışmanın kuramsal kısmında, çocukların toplumun oldukça önemli ve hassas bir kitlesini oluşturdukları gerçeğinden yola çıkılarak, reklam uygulamalarının çocukların zihinsel gelişimleri, satın alma ve beslenme alışkanlıkları, toplumsal rollere ve cinsiyetlere bakış açıları üzerindeki etkileri ortaya konmuştur. Reklamın çocuklar üzerindeki olası zararlarının ortadan kaldırılması amacıyla, reklamcıların sosyal sorumluluğuna dayalı olarak geliştirdikleri özdenetim çabalan ve hükümetlerin koymuş oldukları yasalara ve düzenlemelere değinilmiştir. Bu kanun ve kurallardan daha öncelikli ve etkili olan ise, çocuğun bir tüketici olarak sosyalleşmesindeki birincil önemi tartışılmaz olan ebeveynleri ve çevresindeki diğer yetişkinlerdir. Çocuğun anne ve babası, öğretmenleri ve çocuğun çevresindeki diğer yetişkinler, çocuğu alışveriş yaparken yönlendirmekte, satın alma kararlarına dahil etmekte, birer model oluşturmakta ve satın alabilmesi için para sağlamaktadırlar. Araştırmada, genel olarak reklamlara yönelik olumlu tutumlara sahip tüketiciler ile hedef kitlesine bakılmaksızın tüm reklamların aldatıcı ve yanıltıcı olduğunu düşünen tüketicilerin, çocuklara yönelik reklamlar konusundaki tutumları araştırılmıştır. Bu tüketicilerin çocuklara yönelik reklamlarda ahlaki bir ihmal ya da sakınca görüp görmedikleri, reklamların çocuklar üzerindeki etkilerini nasıl değerlendirdikleri ile ilgili tutumları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Advertising has positive reactions because of the affirmative effects on society as well as some criticism because of the wrong practices and negligences. Advertising and child relationship is an important point of these criticisms. Advertisements has constructive effects on the childrens' developments, however it is criticized to undervalue childrens' susceptibility, vulnerability and about other negligences. In this research, it is accepted that children are very important and susceptible group of the society. In this respect, advertising practices' effects on childrens cognitive development, purchase decision and nourishment habits and point of views to the social role models and genders were researched. This study includes the self-regulation that constituted by the advertisers efforts and legal regulations that aim to eliminate the possible harmful effects of advertising. Parents and other adults who are the uniqe importance at childrens' socialization to be a consumer is more effective than the laws and self-regulation rules. The mother, father, teachers and other adults around the children leads them while they shop, being models for the shopping habits, provide money to spend and include them in their shopping activities. This study researched the attitudes of consumers about advertising directed to children. It is searched the relationship between the consumers positive attitudes towards advertising in general and attitudes towards advertising directed to children. And also the relationship between the consumers negative attitudes towards advertising in general and attitudes towards advertising directed to children. It is examined if they find any negligence or drawback about advertising practices directed 'towards children and how they evaluate the effects of advertising to children.