Havayolu işletmelerinde bir müşteri bağlılık yaratma aracı olarak sık uçan yolcu programları ve THY araştırması
Frequent flyer passenger programs as a tool for creating customer loyalty in airlines THY research
- Tez No: 124621
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVGİ AYŞE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
11 DOKTORA TEZ OZU HAVAYOLU İŞLETMELERİNDE BİR MÜŞTERİ BAĞLHJK YARATMA ARACI OLARAK SIK UÇAN YOLCU PROGRAMLARI VE THY ARAŞTD3MASI Özlem Keskin ATALIK Sivil Havacılık Yönetimi Anabilim Dab Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Danışman: Doç. Dr. Sevgi Ayşe ÖZTÜRK Günümüzde küreselleşmenin de etkisiyle yoğun rekabetin yaşandığı havayolu sektöründe müşterileri elde tutarak bağlı müşteri haline getirebilmek, bu işletmelerin varlıklarını sürdürebilmelerinin ve kar elde edebilmelerinin can damarı haline gelmiştir. Bu kapsamda uygulanan müşteri bağlılığı yaratma yöntemleri, günümüzün müşteri odaklı iş dünyasında ve yoğun rekabet ortamında, varlıklarım sürdürmek ve kar elde etmek isteyen işletmeler için yadsınamaz seviyede önemli bir rekabet aracı haline gelmiştir. Bu çalışmada havayolu işletmeleri tararından yolcularına sunulan sık uçan yolcu programlarının müşteri tercihleri ve bağlılığı üzerine etkisi olup olmadığı neden sonuç ilişkisi içerisinde incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde, havayolu sektörüne genel bir bakış, pazarlamada bağlılık kavramı ile havayolu işletmelerinde müşteri bağlılığı ve bağlılık programları irdelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde havayolu işletmelerinin müşteri bağlılığı yaratmak üzere kullandıkları yöntemler arasında olan şirket indirimleri, seyahat acenteleri komisyonları ve sık uçan yolcu programlan ele alınarak, sık uçan yolcu programları geniş biçimde incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise; yapılan çalışmanın teorik altyapısını desteklemek ve sık uçan yolcu programlarının müşteri tercihleri ve bağlılığı üzerindeki etkisi ile üyelerin sık uçan yolcu programına ilişkin önem-tatmin düzeylerinin ortaya konulması amacıyla, Türk Hava Yollan A.O.'nun sık uçan yolcu programı üyesi olan 2000 Elite Flyer üyesine internet üzerinden anket yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT FREQUENT FLYER PASSENGER PROGRAMS AS A TOOL FOR CREATING CUSTOMER LOYALTY IN AIRLINES AND THY RESEARCH Özlem Keskin ATALIK Civil Aviation Administration Program Anadolu University Social Sciences Institute, June, 2003 Advisor: Associate Prof.Dr. Sevgi Ayşe ÖZTÜRK İh the contemporary airway market where an intensive competition takes place the task of keeping the loyal clients of the airway companies has become a vital process for sustaining the existence of companies and their profits. The methods of creating customer loyalty that are deployed within the contemporary market scope has begun to be a major competition tool for the companies that are willing to sustain their existence in the competitive and the customer based aviation market. In the scope of this study the cause and effect relationship between the frequent flyer programs between and customer loyalty and preference are examined. A general overview of the airway market is examined within the first chapter of the study. In the same chapter also the concept of loyalty in marketing, customer loyalty and the programs of loyalty in the airway companies are examined. The examples of the methods that are deployed to create customer loyalty such as company discountsales, travel agency commissions and frequent flyer programs are studied in the second chapter of the study with a comprehensive focus on the frequent flyer programs. Within the third and final chapter of the study a survey is conducted via internet on 2000 customers who are the members of the frequent flyer program of the Turkish Airlines (Known as Elite Flyers) in order to support the background of the study and also assess the effect of the frequent flyer programs on the customer preference and loyalty with the priority- satisfaction level of the customers.