Türkiye'deki küçük ve orta büyüklükteki konaklama işletmelerinde bilgi teknolojileri kullanımı
Information technology in small and medium sized hospitality enterprises in Turkey
  1. Tez No: 124630
  2. Yazar: MEDET YOLAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PERRAN AKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm ve Otelcilik İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Ill TEZ OZU TÜRKİYE'DEKİ KÜÇÜK VE ORTA BÜYÜKLÜKTEKİ KONAKLAMA İŞLETMELERİNDE BİLGİ TEKNOLOJİLERİ KULLANIMI Medet YOLAL Turizm ve Otel İşletmeciliği Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ocak 2003 Danışman: Doç. Dr. Perran AKAN Gelişen bilgi teknolojileri, işletmelerde hizmet üretim süreçlerinin etkinleştirilmesinin yanında, üretilen mal ve hizmetlerin potansiyel tüketicilere tanıtılması ve pazarlanmasında Un önemli bir araç konumuna gelmiştir. Bilgiye hızla ulaşan, işleyen, yönetsel çıktıya ve eyleme dönüştürebilen işletmeler, varlıklarını sürdürebilmenin yanında rekabet ortamında diğer işletmelerin önüne geçme koşullarını da sağlamış olacaktır. Bilgi teknolojileri yazılım ve donanım maliyetlerinin düşmesi, konaklama işletmelerinde bilgi teknolojileri kullanımım yaygınlaştırmış olmasına karşın, küçük ve orta büyüklükteki konaklama işletmelerinde bilgi teknolojileri kullanımı önünde halen bir takım engeller bulunmaktadır. Bu çalışmada küçük ve orta büyüklükteki konaklama işletmelerinde bilgi teknolojileri kullanımını etkileyen faktörler, geliştirilen bir model aracılığı ile incelenmiştir. Küçük ve orta büyüklükteki konaklama işletmelerinde bilgi teknolojileri kullanımının ortaya konması amacıyla ayrıntılı bir alanyazın taraması sonrasında hazırlanmış anket soru formları kullanılarak yapılmış bir alan araştırmasından ortaya çıkan bulgular, Türkiye'deki küçük ve orta büyüklükteki konaklama işletmelerinin bilgi teknolojilerinden yeteri düzeyde yararlanmadığım göstermektedir. İşletmelerde bilgi teknolojileri kullanımı önündeki engellerin, teknoloji maliyetleri, eğitilmiş personel sıkıntısı ve işletme yöneticilerinin bilgi eksikliği olduğu saptanmıştır. İşletmelerin, bu konuda karar alıcı konumundaki kurum ve kuruluşların ve bilgi teknolojileri üreticisi firmaların işbirliği ve eşgüdüm içerisinde çalışması, küçük ve orta büyüklükteki konaklama işletmelerinde bilgi teknolojileri kullanımının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması önündeki engellerin aşılmasına büyük oranda katkı sağlayacaktır. Böylesi bir işbirliği, Türkiye'deki küçükIV ve orta büyüklükteki konaklama işletmelerinde hizmet üretim süreçlerinin etkinleştirilmesi yanında, elektronik ortamlarda daha fazla işletmenin yer alması, bir turizm ürünü olarak Türkiye'nin daha geniş tüketici pazarlarına tanıtılması ve küçük ve orta büyüklükteki konaklama işletmelerinin uluslararası turizm hareketlerinden daha fazla pay alması sonucunu doğuracaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INFORMATION TECHNOLOGY IN SMALL AND MEDIUM SIZED HOSPITALITY ENTERPRISES IN TURKEY Medet YOLAL Department of Tourism and Hotel Management Institute of Social Sciences, Anadolu University, January 2003 Advisor: Assoc. Prof. Perran AKAN Information technologies has become an important tool in the production and distribution of services as well as manufactured products. Effectiveness in obtaining information, and efficiency in analyzing and processing it gives a company a competitive edge in the global environment of today's world. Although the use of information technologies by the hospitality industry is increasing due to decreasing prices of hardware and software, there are still some factors inhibiting the use of information technologies by the hospitality firms. In this study, the factors effecting the use of information technologies both negatively or positively, in the small and medium - sized hospitality firms in Turkey were studied through the use of a model developed on the basis of an extensive literature survey on the subject. A questionnaire form was developed based on this model and was administered to 576 small and medium-sized hotels all over the country. An analysis of the 135 usable questionnaires received reveal that small and medium-sized hotels do not fully utilize the information technologies available. Factors negatively affecting the use of the information technologies were cited as high cost of installation and fees, lack of personnel and managers qualified in the use of the technology. To overcome the obstacles hindering the adoption of the information technologies by these firms cooperation and coordination between these service firms, public and private organizations involved in tourism, and the firms which act as the providers of information technologies is necessary. Hotels would also benefit a great deal if they combine their efforts together and act as the members of a group rather than as adversaries in the adoption and use of the new technology. This would create a synergy for all members of the industry. Such coordination and cooperationVI among all small and large hotels and the related organizations, will increase the demand for the tourism product offered by these firms through more effective and efficient promotion, and will contribute to the economy of the country as well as the profit potential of all the organizations within the tourism industry.