Batı kültürüyle etkileşimi açısından Jean Dubuffet ve Art Brut kavramı
Jean Dubuffet from the point of view of influence with western culture and the concept of Art Brut
  1. Tez No: 124629
  2. Yazar: GAMZE AKSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN GÜRSOYTRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ BATI KÜLTÜRÜYLE ETKİLEŞİMİ AÇISINDAN JEAN DUBUFFET VE ART BRUT KAVRAMI Gamze Aksoy Resim Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ekim 2003 Dan ışman:Yrd.Doç. Y.Hakan Gürsoytrak“Uygarlaşma”kavramı alışılagelen kullanımıyla olumlu çağrışımlar uyandırsa da, hızla ilerleyen teknolojiye ayak uydurmakla paralel tutulduğu ölçüde insanın insandan ve doğadan uzaklaşması anlamını da taşımakta ve yabancılaşma olgusunu ortaya çıkarmaktadır. Yabancılaşma, özünde, sanayileşmenin neden olduğu sınıf ayrılığıyla oluşan kültürel bölünmenin toplum hayatına bir yansımasıdır. Uygarlaşma ve ona bağlı olarak varolan sosyo-kültürel ortam, ister red, ister uyum şeklinde olsun, her zaman sanatın beslendiği kaynak olma özelliğini taşır, örneğin Fütüristler için eşsiz bir varoluş alanı olan metal ve beton yığınlarına dönüşmeye başlamış gürültülü kentler, Romantiklerin kaçış nedeni olmuştur. Gittikçe kalabalıklaşan, kalabalıklaştıkça yalnızlaştıran kent yaşamının neden olduğu durumlardan biri, aidiyet duygusunun yitimidir. İnsani özelliklerin yitirilmesi pahasına ulaşılabilen insanca (?) yaşam standartlarının çelişkili durumu Jean Jacques Rousseau 'da olduğu gibi çağının tüm kültür ve ahlak anlayışını reddetmek şeklindeki düşünsel başkaldırıya dönüşebilir. Ya da örneğin Gauguin, baş edilemeyecek bir düşmana dönüşen kültürün içinden çıkıp, daha basit ama kesinlikle daha insani bir yaşam şeklini seçmiş; bu yeni yaşantının tüm sadeliğini resimlerine taşımıştır. Kültürden rahatsız olma durumu, sanat tarihinin farklı dönemlerinde, farklı anlayışlarla karşımıza çıkar. Ama özellikle yirminci yüzyılda ilkel kabul edilen yaşam biçimlerine olan ilginin artmasıyla gündeme gelen, çeşitli kıtaların yerli halklarının günlük yaşamlarının ifadesi olanIll biçimlere öykünen her sanatsal etkileşim, İlkelcilik (Primitivizm) adıyla anılmaktadır. Bir tek evrensel doğrunun, dünyanın her yerinde geçerli uygarlık ölçütlerinin olmadığı düşünüldüğünde bu tanımlamanın yanlışlığı ortaya çıkar. Kendisini“uygar”kabul ettiği için, kendisi dışındaki kültürleri“azgelişmiş”ya da“ilkel”diye nitelendirmesi Batının inanmak istediği bir gerçektir. Batı kültürünün ve Batı sanat geleneğinin reddi Jean Dubuffet'de kaçış değil, alternatif bir gerçekliğe yönelme ve“Art Brut”kavramının yaratımıyla ifâde bulur. Dubuffet'nin düşüncesinde insanın kendi eliyle yarattığı kültürle gerçeklik algısının nasıl yapaylaştığının, tektipleştiğinin farkındalığını buluruz.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Though the concept of 'becoming civilized' associates positive meanings with its accustomed usage, It also means the divergence of human between humanity and nature as it is thought parallel to following the developing technology. And, it exposes the fact of estrangement Estrangement, essentially, is a reflection of cultural division formed by class difference that is caused by industrialisation to the life of society. Becoming civilized and the socio-cultural environment due to the existence of civilization, always have the characteristic of becoming a source that is fostered by art, either it is a refusal or an acceptence. For instance, while the noisy cities which start to transform into a mass of metal and concrete, are unique spheres of ezistence for artists, It is the reason of escape for romantics. One of the situations that is caused by the cities which are getting crowded and so causing loneliness is the loss of the sense of belonging. Contradictory situation of humane life standarts which are met by venturing humanly proporties can turn into a conceptual rebellion that is shaping by refusing all the cultural and moral values as in the example of J. J. Rousseau. Or, for instance, Paul Gauguin chooses a more simple but certainly a more humane form of life by relinquishing the culture that turns into an unbeatable enemy and he carries all the plainness of this new life to his painting. The situation of annoyance caused by culture is seen in different periods of the history of art with different conceptions. But, particullary in the twentieth century, because of the interest increasing gradually in the ways of lives that are accepted as primitive, all the artistic influences which are following the forms of expressions shaped by daily lives of native residents in different continents are called primitivism. When it is thought that a unique, universal truth is not valid as a criterion for being civilised, incorrectness of this definition comes into being. Because of accepting itself as civilised, Western civilisation wants to believe that the other cultures except itself are 'undeveloped' or 'primitive*.Disowning the Western culture and the tradition of Western art is not an escape for Jean Dubuffet. It is an inclination to an alternative reality and the creation of the concept of Art Brut. We find the awareness of the unnatural and monopolized situation of culture and perception of reality that is formed by humanity in the idea of Dubuffet.