Türkiye ekonomisinde demiryolu sektörü; sorunlar ve çözüm önerileri
The Railway sector in Turkish economy; Problems and solution proposals
  1. Tez No: 124638
  2. Yazar: İZZET ULVİ YÖNTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜVİT OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ulaşım, Economics, Transportation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ OZU TÜRKİYE EKONOMİSİNDE DEMİRYOLU SEKTÖRÜ; SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ İzzet Ulvi YÖNTER İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mayıs, 2003 Danışman: Prof.Dr.Nüvit OKTAY Ulaştırma sektörünün başlıca amacı, ekonomik gelişmenin ve özellikle sanayileşmenin gerektireceği ulaştırma talebini emniyetli, hızlı, güvenli, verimli şekilde ve minimum maliyetlerle gerçekleştirmektir. Ulaştırma maliyetinin olmadığı bir mamul ve hizmet düşünülemez. Bu bakımdan kıt kaynakların verimli şekilde kullanımını sağlayacak ulaştırma tercihleri seçilmelidir. Türkiye'de, GSMH'da % 15,8 gibi büyük bir paya sahip olan sektörde sağlanabilecek tasarrufun diğer üretken alanlara aktarılması, ülkenin kalkınma çabalarına katkı sağlayacaktır. Türkiye ekonomisine azami katkıyı sağlayabilecek en verimli ulaştırma tercihi olarak demiryolu taşımacılığı yaygınlaştırılmalıdır. Türkiye demiryolu hatlarının yapımı, yenilenmesi ve bakımı; demiryolu araçlarının imali, geliştirilmesi tamamen kurulu mevcut kapasite kullanılarak gerçekleştirilebilir. Türk demiryolu sektöründe yer alan yetişmiş işgücünün ve mevcut tesislerin kullanımı ile milli ekonomiye önemli katkı sağlayacaktır. Dünya'da maliyet, konfor ve zaman açısından avantajlı hale gelmiş olan demiryolu taşımacılığı, Türkiye'de gerekli yatırım yapılamadığından geliştirilememiş, mevcut yapı verimsizlik ve zarar döngüsüne girmiştir. Türk demiryolu hatları kalite olarak dünya standartlarının çok gerisindedir. Hatlardaki eğim fazlalığı, kurp yarıçaplarının düşüklüğü, rayların ekonomik ömürlerini doldurmaları, çeken ve çekilen araçlardaki problemler, hatların tek hatlılığı,Ill elektrifikasyon yetersizliği gibi sorunlar, işletme süratini yavaşlatmaktadır. Bu sorunların doğal sonucu olarak demiryolundaki konforun müşteriye iletilememesi ortaya çıkmaktadır. Bu olumsuzlukların yanında demiryolu güzergahlarının bir çoğu, yerleşim birimlerini en kısa şekilde birleştiremediğinden demir yoluna talep azalmaktadır. Yeniden yapılandırılmış, sorunları çözülmüş bir demiryolu; Türkiye ekonomisine ivme kazandıracaktır. Türkiye ekonomisinde kalkınma probleminin çözümü için demiryollarının gelişimi şarttır. Bu hususta öncelikle demiryollarının sorunlarını çözmek gerekecektir. Bunun için gerekenler süratle yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The main purpose of transportation sector is to fulfill the transportation demands especially requested by industrialization and socio-economic development in reliable, fast and productive ways with a minimum cost. There can never exist a vehicle or goods or resource without considering their transportation cost. From this precise reason, appropriate transportation alternatives should be preferred in order to provide a productive using of scarce resources. If the railways' enormous budget, 15.8 percent of Gross National Product (GNP), can be saved and transferred other productive areas, it contributes Turkey's development attempts. The railway transportation, having a potential of the most productive and capable of providing maximum contribution to Turkish economy, should be disseminated through the country. Constructing, re-constructing and repairing, producing and improving of railway vehicles can even be realized by using present capacity. The usage of present facilities and educated worker force will also significantly help national economy. The railway transportation which can supply advantages of cost, time and comfort could unfortunately not been developed because of insufficient investment. Hence, it remains unproductive and become a circle of bankruptcy Furthermore, the qualities of Turkish railways are too backward when comparing with world standard. Too much curved in railway lines, a minimization of“kurp”radius, oldness and one-way of the lines, insufficient electrification, the problems on pulled and pushed vehicles cause to decrease the acceleration of the transportation performance. Therefore, a comfortable railway transportation service can't be provided with people as a natural consequence of these problems. Besides to these problems, the demand for railway transportation has been decreased since it can't connect accommodation facilities with each other in the shortest way.A reconstructed and problems-free railway will certainly contribute to increase Turkish economy. It is necessary to improve railway transportation in order to solve development problem in Turkish economy. To the extend, it firstly needs to be solved railway's own problems and fulfilled the requirements immediately.