Havaaracı bakım kuruluşlarında toplam kalite yönetiminin uygulanması
Application of total quality management in aircraft maintenance organizations
- Tez No: 124639
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE KÜÇÜKONAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Ulaşım, Civil Aviation, Transportation
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Havaaracı bakımının en önemli amaçlan; uçuş emniyetini, havaaracının güvenirliliğini arttırmak, havaaracının uçuşa hazır olmasını sağlamak, bakım hatalarını sıfıra veya en aza indirmek ve bakım maliyetlerini düşürmektir. Bununla birlikte uçuş emniyetini ve havaaracının güvenirliliğini arttırırken bakım maliyetlerini azaltmak iki zıt yönlü amacı tanımlamaktadır. Maliyetleri azaltmanın en etkin yöntemi, etkinlik ve verimliliğin arttırılması ve bakımların sıfır hata ile tamamlanabilmesidir. Aynı zamanda kalitesizliğin getirdiği maliyetler toplam maliyeti yükselten etkenlerdendir. Uçuş emniyetini ve havaaracının güvenirliliğini arttırırken bakım maliyetlerini azaltmak için kalite odaklı bir yönetim modelinin uygulanması zıt yönlü bu iki amacın gerçekleştirilmesinde olumlu bir etki yaratacaktır. Kalite odaklı bir yönetim modeli oluşturmak için kaliteye inanmak, üst yönetimin liderliği, iç ve dış müşteriyi memnun etmek, yönetimde ve günlük rutin işlerde takım çalışması yapmak ve sürekli gelişmeyi hedeflemek gerekmektedir. Kalite odaklı bu yönetim modelinin adı Toplam Kalite Yönetimi (TKY)'dir. Bu çalışmada Türkiye'de faaliyet gösteren havaaracı bakım kuruluşlarında TKY'nin uygulanabilirliği araştırılmış ve elde edilen sonuçlara göre öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Most important purposes of aircraft maintenance are to improve flight safety and aircraft reliability, to get aircraft ready for flight, to eliminate or reduce maintenance failures and to reduce maintenance costs. However, while improving flight safety and aircraft reliability to reduce maintenance costs covers two contrast purposes The most, effective method in reducing maintenance costs is improving efficiency, productivity and having zero maintenance failure. Also the cost occured because of poor quality maintenance is an increasing factor total costs. In order to reduce maintenance costs while improving flight safety and aircraft reliability, to apply a management model focused on quality will have a positive effect in realizing two contrast purposes. Establishment of management mode focused on quality requires believing quality, top management leadership, team work for management and daily routine works and continuous improvement. This management model focused on quality is named as Total Quality Management (TQM). In this study, applicability of TQM has been searched and suggestions have been presented in accordance with the results of this search.