Türk resim sanatında geleneksel biçim yaklaşımları
The Approaches to traditional style in Turkish painting art
- Tez No: 124642
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ HAKAN GÜRSOYTRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tarihi beş yüz yılı aşan bir süreye dayanan Türk resim sanatının; günümüze kadar devam eden süreç içersinde biçimsel değişikliklere uğrayarak, Osmanlı Devleti zamanında geleneksel boyutunu, batılılaşma eğilimleri ile de çağdaş Türk resim sanatı şeklini aldığı görülmektedir. Batının da özellikle Rönesans'la başlayan resim sanatının gelişim çizgisi, günümüze dek geçirdiği beş yüz yıla yakın süreçteki oluşumlarla, kendi kültürü ve sanatı için köklü bir birikim oluşturmaktadır. Sanatçısı için de böyle bir temel üzerine yapılanması oldukça verimli sonuçlar doğurmuştur. Türk resim sanatında, Cumhuriyet'in ilk dönemlerinde yapılan sanat etkinliklerinin sonucu yenilenen üslup programları yada sanatsal biçimlendirme yöntemleri, bireysel çabaların kanıtlandığı yeni bir dönemi açmıştır. Türk resim sanatçısı, çizgi ve rengi belli form kalıplarından sıyırarak yepyeni düzenlemeler oluşturmuş, kentlileşen bir bilinçle, batı dünyasından gelen etkilere karşı yeni baştan hesaplaşma gereği duymuş ve bu doğrultuda oluşturulan ulusal-yerel bir zihniyet, sanat ortamına egemen olmuştur. Bir çok soyutlama eğilimindeki Türk resim sanatçısının, yerel ve geleneksel değerlerin farkına varılması için çalışmalara başladığı; minyatür, kaligrafi ve çeşitli geleneksel-yerel dekoratif süs öğelerinin eserlerde yeniden biçimlenerek ya da motif özellikleri ile resimlerde varlık bulduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The history of Turkish Painting Art, over five hundred years, shaped traditional dimension in the Ottoman period and contemporary Turkish Painting Art with the inclination to become westernized undergoing some formal changes in a period still continuing today. The line of development in art starting with especially Renaissance in the west, with formations undergoing in approximately five hundred years till today, has a fundamental accumulation for its art and culture. For the artist, formation on such a fundamental basis came out with very productive results. Methods of artistic forms or style programs as a result of artistic activities in the early periods of Republic opened a new era in which individual talents were proven in Turkish Painting Art. Turkish artist made new arrangements with line and color out of definite cliches, with a city notion, reckoned the effects coming from west from the start, and with this a new local-national notion dominated the art. It is observed that most of the Turkish artists who inclined to abstraction started working to become aware of the local and national values; elements of local and national ornament, miniature and calligraphy were reformed and seen with their characteristics in the pictures.