Türk gelir vergisinin Türkmenistan vergi sisteminde uygulanabilirliği
The Feasibility of the Turkish income tax to the Turkmenian tax system
  1. Tez No: 124641
  2. Yazar: SERDAR AGAYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ HEPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ OZU TÜRK GELİR VERGİSİNİN TÜRKMENİSTAN VERGİ SİSTEMİNDE UYGULANABİLİRLİĞİ Serdar AGAYEV Maliye Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2003 Danışman: Prof. Dr. Fethi HEPER Vergi Sistemleri içinde en önemli paya sahip vergi Gelir Vergisidir. Gelir Vergisi ise gelir üzerinden alman vergidir. Bu nedenle bu vergi Maliye Politikasında vazgeçilmez bir unsur niteliğini taşımaktadır. Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla bağımsızlığına kavuşan Türkmenistan, özellikle vergisel alanda olmak üzere büyük mevzuat boşluğu ile karşı karşıya kalmış bulunmaktadır. Dolayısıyla vergisel alanda değişikliklerin yapılması kaçınılmazdır. Bu değişikliğin ise Gelir Vergisinden başlanması daha doğru olacaktır. Çünkü Gelir Vergisi vergi adaletinin sağlanmasında, iktisadi kalkınmada, gelir dağılımının iyileştirilmesinde ve enflasyonist ve deflasyonist baskılan engellenmesinde etkin bir araçtır. Ancak Gelir Vergisi alanındaki değişiklik veya yeni uygulama hangi kaynaktan yararlanılarak yapılacaktır?, sorusu akla gelmektedir. Bunun cevabı ise Türk Vergi Sistemidir. Çünkü Türk Vergi Sistemi, birçok değişiklerden geçerek bugünkü çağdaş yapısını almıştır. Ayrıca iki ülke olarak kültür benzerliklerinin bulunması da Türk Gelir Vergisinin Türkmenistan Vergi Sisteminde uygulanması daha da kolaylaşacaktır. Bu nedenle bu çalışma Türk Gelir Vergisinin Türkmenistan Vergi Sisteminde Uygulanabilirliği alanında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Income tax, is the kind of tax which has the most important share among all the tax systems. Income Tax is a tax taken an income. For this tax is an inevitable factor in finance policy. Turkmenian which declared it's independence with the despise of U.S.S.R is faced with great laws gap, especially on taxation. Therefore it's inevitable to make changes in taxation. It would be more appropriate to start this change with income tax. Because Income Tax, is an effective means of providing tax justice of making amendment inflationary and deflationary pressures. However; Which source will be made use of changing taking income tax or in new applications is an important question here. The answer is Turkish Tax System. Because Turkish Tax System gained today's contemporary structure though passing many changes. Furthermore cultural resemblance between these countries will make it easier to apply Turkish Income Tax in Turkmenian Taxation System. For this reason, this work has been made on the feasibility of Turkish Income Tax, in Turkmenian Taxation System.