Ekonomik kriz dönemlerinde uygulanan pazarlama stratejileri
The Marketing strategies carried out during the period of economic crisis
  1. Tez No: 124644
  2. Yazar: YASEMİN KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SEVGİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ EKONOMİK KRİZ DÖNEMLERİNDE UYGULANAN PAZARLAMA STRATEJİLERİ Yasemin KARACA İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos, 2003 Danışman: Doç.Dr.Ayşe Sevgi ÖZTURK İşletmeler ekonomik sistemin bir parçası olarak dış çevreleriyle sürekli etkileşim içindedirler. Dış çevrede oluşan belirsizlik ve değişiklikler işletmeleri sürekli olarak beklenmedik tehlike veya fırsatlarla karşı karşıya bırakmaktadır. Dış çevre faktörlerinden biri olarak değerlendirilen ekonomik çevre işletme faaliyetlerini etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Ekonomik çevre koşullarında ortaya çıkan değişmelerin yer aldığı dönemler ise, ekonomik kriz dönemleri olarak nitelendirilebilir. Ekonomik kriz dönemlerinden etkilenmemek amacıyla işletme kullanacağı girdilerini, ürünlerin fiyat ve miktarlarını, kâr marjlarını yeniden gözden geçirip değerlendirmesi gerekmektedir. Bu nedenle işletmelerin pazarlama faaliyetlerini daha dikkatli belirlemeleri ekonomik krizi daha hafif atlatmalarına hatta krizi tehdit olarak değil, fırsat olarak algılamalarına neden olabilmektedir. Bu çalışmada ekonomik kriz dönemlerinde işletmeler tarafından uygulanan pazarlama stratejileri kapsamında ürün, fiyat, tutundurma ve dağıtım stratejilerinin neler olduğunu incelenmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde genel olarak kriz kavramı, kriz türleri ve krize yol açan faktörlerin neler olduğu açıklanmıştır. Ayrıca bu bölümde ekonomik kriz dönemleri ve son yaşanan Kasım 2000 ve Şubat 2001 krizleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ekonomik kriz dönemlerinde işletmeler tarafından uygulanan pazarlama stratejileri açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise otomotiv ana sanayi sektöründe yer alan firmalar tarafından son yaşanan ekonomik kriz dönemlerinde ne tür pazarlama stratejileri uyguladıkları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT The organizations, as a part of economic system, is continuously interacting with external environment. The indefinites and changes that happen in external surrounding make the organizations be face to face with unexpected dangers or opportunities. The economic surrounding accepted as external surrounding factors is one of the most important factors that affect the organization activities. The periods in which the changes occurring in the economic surrounding conditions are called as economic crisis periods. The organization must check out again and utilize the input that will be used the cost and amount of the products and profit margin so as not to be affected by the economic crisis periods. For this reason, determining the marketing activities by the organizations more carefully can cause to overcome the economic crisis easily; even cause them to perceive the crisis as an opportunity not as a threat. In this study, what product, price, promotion and distribution strategies are examined in context with the marketing strategies that are carried out by the organizations during the economic crisis periods. This study consists of three parts. In the first part, crisis concept, the kind of crisis and the factors that cause crisis are explained generally. Also, in this part information about the economic crisis periods and information about the economic crisis periods and information about recent experienced November 2000 and February 2001 crisis is given. In the second part, marketing strategies that are carried out by the organizations during the economic crisis period are tried to be explained. In the third part, what kind of marketing strategies were carried out by the companies that are in the automotive industry during recent economic crisis are examined.