Dünyada ve Türkiye'de kamu iktisadi teşebbüslerinin mali denetimi
Financial auditing of state economic enterprises in Turkey and in the world
  1. Tez No: 124764
  2. Yazar: İPEK BOYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY BERKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
GENEL BİLGİLER »sim ve Soyadı : îpek Boyar Xnabilim Dalı : Maliye Programı : Maliye Teorisi Tez Denışmanı : Prof. Dr. Turgay Berksoy Tez Türü ve Tarihi : Yüksek Lisans-Kasım 2003 Anahtar Kelimeler : Kamu İktisadi Teşekkülleri,Denetim ÖZET DÜNYADA VE TÜRKİYE'DE KAMU İKTİSADİ TEŞEBBÜSLERİNİN MALİ DENETİMİ Devletin iktisadi alanda kalkınmayı sağlamak için kullandığı başlıca araçlardan biri kamu iktisadi teşebbüsleridir.. Ülkemizdel930'lu yıllardan sonra her yeni dönemde KİT'lere daha çok önem verilerek sayıları arttırılmıştır. Ancak KİT'lerin çoğalması ile sorunlarda büyümüştür. Dünyadaki KİT'lerin köklü bir geçmişi vardır. Dünyanın belli başlı bütün ülkelerinde KİT'lere rastlamak mümkündür. KİT'in tanımındaki farklılıklar ülkeden ülkeye değişmektedir. Devletin ekonomik ve sosyal faaliyetlerinin artması üzerine, ortaya çıkan mali düşünceler karşısında kamu kaynaklanmn yeterince kullamlmadığı ya da bu kaynakların kullammımn belirli kurallara uymadığı farkedilmiştir. Bunun üzerine kamu kaynaklanmn belirli ilkelere bağlanması ve ona göre kullamlması denetim olgusunu getirmiştir. Denetim kavramı yönetimin ayrılmaz bir parçasıdır. Devletin işlemlerinin ve muhasebesinin doğru ve düzgün işleyip işlemediğim araştırmak, mali doğruluk ve uygunluk denetimidir. Bu denetim şekli eski zamanlardan beri uygulanmaktadır. Ancak son dönemde denetim kavramı gelişerek, verimlilik, etkenlik, tutumluluk ve yolsuzluk riskinin azaltılması yönünden inceleyerek, yapılan hataları ve yanlışlıklan ortaya çıkarma ihtiyacı doğurmuştur. Buna performans denetimi denir. Performans denetimi dünyada belli başlı ülkelerin çoğunda uygulanmaya başlanmıştır. Ülkemizde ise yalan zamanda Sayıştay tarafından performans denetimi uygulama çalışmalanna girişilmiştir.GENEL BİLGİLER »sim ve Soyadı : îpek Boyar Xnabilim Dalı : Maliye Programı : Maliye Teorisi Tez Denışmanı : Prof. Dr. Turgay Berksoy Tez Türü ve Tarihi : Yüksek Lisans-Kasım 2003 Anahtar Kelimeler : Kamu İktisadi Teşekkülleri,Denetim ÖZET DÜNYADA VE TÜRKİYE'DE KAMU İKTİSADİ TEŞEBBÜSLERİNİN MALİ DENETİMİ Devletin iktisadi alanda kalkınmayı sağlamak için kullandığı başlıca araçlardan biri kamu iktisadi teşebbüsleridir.. Ülkemizdel930'lu yıllardan sonra her yeni dönemde KİT'lere daha çok önem verilerek sayıları arttırılmıştır. Ancak KİT'lerin çoğalması ile sorunlarda büyümüştür. Dünyadaki KİT'lerin köklü bir geçmişi vardır. Dünyanın belli başlı bütün ülkelerinde KİT'lere rastlamak mümkündür. KİT'in tanımındaki farklılıklar ülkeden ülkeye değişmektedir. Devletin ekonomik ve sosyal faaliyetlerinin artması üzerine, ortaya çıkan mali düşünceler karşısında kamu kaynaklanmn yeterince kullamlmadığı ya da bu kaynakların kullammımn belirli kurallara uymadığı farkedilmiştir. Bunun üzerine kamu kaynaklanmn belirli ilkelere bağlanması ve ona göre kullamlması denetim olgusunu getirmiştir. Denetim kavramı yönetimin ayrılmaz bir parçasıdır. Devletin işlemlerinin ve muhasebesinin doğru ve düzgün işleyip işlemediğim araştırmak, mali doğruluk ve uygunluk denetimidir. Bu denetim şekli eski zamanlardan beri uygulanmaktadır. Ancak son dönemde denetim kavramı gelişerek, verimlilik, etkenlik, tutumluluk ve yolsuzluk riskinin azaltılması yönünden inceleyerek, yapılan hataları ve yanlışlıklan ortaya çıkarma ihtiyacı doğurmuştur. Buna performans denetimi denir. Performans denetimi dünyada belli başlı ülkelerin çoğunda uygulanmaya başlanmıştır. Ülkemizde ise yalan zamanda Sayıştay tarafından performans denetimi uygulama çalışmalanna girişilmiştir.
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname 'Field Programme Supervisor Degree awarded and Date Key Words İpek Boyar Public Finance Theory of Public Finance Professor Turgay Berksoy Master- March 2003 State Economic Enterprises,Auditing ABSTRACT FINANCIAL AUDITING OF STATE ECONOMIC ENTERPRISES IN TURKEY AND THE WORLD State Economic Enterprises are one of the main tools; used by the state for economical development. After the 1930 s number and importance of State Economic Enterprises increased in every new period. Although increasing number caused growing problems.State Economic Enterprises have a long history in the world. There are SEE' s almost in every state in the world.However defmiton of SEE' s differs from country to country. Increasing economical and social operations of the state generated fiscal ideas about insufficient and improper usage of the public sources. Because of such problems some auditing and managerial standards are introduced relevant to public sources. Auditing is a major managerial aspect. Searching whether the state operations and the accounting works properly means auditing. However recently auditing concept has changed and importance of productivity,efficiency,thriftiness, corruption risk analysis have increased. This is called“Performance Auditing”. Performance auditing is applied in almost every major country. State Auditing Instution of Turkey has recently started performance auditing. Such an auditing effort needs to be conducted economically efficient and effective. In this thesis State Economic Enterprises in both Turkey and the world will be investigated as well as the fiscal auditing of these enterprises. In the first part definition of State Economic Enterprises, history, foundation,Turkish case and examples from the world,importance of State Economic Enterprises in Turkish economy and the general problems of SEE' s are subjected.In the second part general definition of auditing, auditing of SEE' s,history of auditing, types of auditing and the performance auditing,privitisation of SEE' s and auditing of the privisation are included. In the third part auditing of SEE's and performance auditing in the world examples are 'subjected. In the fourth part auditing of SEE's and application of performance auditing in Turkey is subjected.