Askeri liseler ve Anadolu liselerinde veli-yönetici beklentileri
  1. Tez No: 12478
  2. Yazar: ERHAN ALGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYTAÇ AÇIKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Bu araştırma, KKK' lığına bağlı askeri liseler ile MEB' lığına bağlı anadolu liselerinde gerçekleştirilmiştir. Askeri liselerde ve anadolu liselerinde veli ve yöneticilerin karşılıklı beklenti ve beklenti düzeyleri ile bu iki grubun beklenti düzeyleri arasında anlamlı bir farklılığın olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmanın evrenini, Kuleli, maltepe, Işıklar askeri liseleri ve Ankara, Atatürk ve Gazi anadolu liseleri veli ve yöneticileri oluşturmuştur. Araştırmada yöneticilerin tamamına ulaşılmış (53 Yönetici) velilerden de 318 kişilik örneklem alınmıştır. Belirlenen örneklem büyüklüğünün okullardaki öğrenci velisi mevcutlarına göre. oranlaması yapılmış, daha sonrada aynı oranda her sınıf için random yöntemi uygulanarak örneklem alınmıştır.. Veriler, veli ve yöneticilere yönelik olarak hazırlanan anketlerin uygulanmasıyla elde edilmiştir. Daha sonra veli ve yöneticilerin beklenti düzeyleri arasında fark olup olmadığı“t”testi ile sınanmıştır. Elde edilen bulguların sonuçları ise aşağıdaki gibi özetlenmiştir: Askeri lise velilerinin, anadolu liseleri velilerine göre okul yöneticilerinden; çocuklarına karşı ilgisiz kaldıklarında kendilerini uyarmaları, çocuklarının geleceklerine iliş kin isteklerini belirtmeleri, çocuklarından beklentilerinin bilinmesi, okulda velilerle yapılacak faaliyetlere kendilerinin ete dahil edilmesi, öğretmenlerle olan anlaşmazlıkların çözümüne yardımcı olmaları, kendilerine karşı eşit davranmaları, okul la ilgili sorunların çözümünde kendilerinden yardım istenmesi, okulun amaçlarını çevreye daha iyi tanıtmaları beklentileri anlamlı farklılık göstermektedir.Anadolu lisesi velilerinin, askeri lise velilerine göre okul yöneticilerinden; kendilerini ilgilendiren istekleri daha açık ortaya koymaları, okulu tüm yönleri ile daha yakından tanıtmaları, okulla ilgili görevlerini yerine getirmeleri, okulda toplanan yardımların kullanım alanlarına ilişkin yazılı veya sözlü açıklamalar yapmaları beklentileri anlamlı farklılık göstermektedir. Anadolu lisesi yöneticilerinin, askeri lise yöneticilerine göre velîlerden; okulla ilgili sorunlar ile ilgilenmeleri, okulu tüm yönleri ile daha yakından tanımaları, okula daha fazla maddi ve manevi destek sağlamaları, eğitim-öğretimin kalitesini arttırmak için kendileriyle işbirliği içinde çalışmaları beklentileri anlamlı farklılık göstermektedir. Askeri lise yöneticilerinin, anadolu liseleri yöneticilerine göre velilerden beklentileri arasında anlamlı farklılık bulunan maddenin bulunmadığı görülmektedir. Bu sonuçlara dayalı olarak getirilen öneriler özetle şunlardır: Okul yöneticileri; velilerle iletişime özen göstermeli, velilerin beklentilerine karşı daha duyarlı olmalı, velileri dinlemeli, okul ile ilgili sorunlarına çözüm yolları önermeli, onlara eşit davranmalı, velilerle ilişkilerinde anlayışlı olmalı, eleştirilere karşı açık olmalı ve kararlarında esnek davranmalı, velilerden beklentilerini açıkça söylemeli ve gerekli dorumlarda uyarmalı, okulda görevli tüm personelin sorunlarına çözüm arayıcı yaklaşımlarda bulunmalı, okulun tanıtımı ve araçlarının açıklanmasında kapalı davranmamalıdır. Okulda gerçekleştirilen her türlü eğitsel etkinliğin çocuğun sosyalleşmesindeki etkisi dikkate alınarak, sözkonusu etkinliklere velilerin katılımlarının ve desteklerinin sağlanması için gerekli önlemler alınmalıdır. Velilerin ve yöneticilerin okul-aile birliklerine verdikleri önemin arttırılmasına yönelik yeni düzenlemeler (amaç, yapı, hava, v.b) yapıl malıdır, velilerin okulla ilgili sorunların çözümüne katılmaları sağlanmalıdır. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis attempts to Fino out the mutual expec tations of parents and principals of schools From each other. The levels of their expectations are examined to understand if there is any significant difference between them or not. The spe.ce of this research covers all of the princi pals as well as examplified students and parents not only in military high school of Kuleli, Maltepe and Işıklar, but also in Anadolu high schools of Ankara, Atatürk and Gazi, which are administrated by the ministry of National Education. The data is obtained through a guestionnaire prepared For students, parents and principals of schools. In this guestionnaire, the responses listed from positive to negative are evaluated; first, the avarage score is calculated, then the standard devaliation is Found. Finally, with the appli cation of the "t?1 test, it is examined if there are differences between the expectations of bofli parents and school managers from each other. In this research, the significance level is considered to be. «