Mikro sosyolojiden makro sosyolojiye köprü kuran bir yaklaşım: sembolik etkileşim
- Tez No: 12476
- Danışmanlar: PROF.DR. NİHAT NİRUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
ii ÖZET Toplum hakkındaki düşünceler ve fikirlerin insanlık tarihi kadar eski olduğu bilinen bir gerçektir. Ancak genel anlamda toplumu konu olarak ele alan bir bilimin doğuşu ise ondokuzuncu yüzyıl Batı Avrupa'sının siyasi, iktisadi ve sosyal çalkantılar dönemine rastlar. Doğuşu ve kuruluşundaki zaman ve mekan şartlarının gereği sosyolojinin konusu makro boyuttaki toplum meseleleri ol muştur. Devlet, aile gibi kavramlar evrensel everim şemaları içinde ele alınmaya çalışılmıştır. Yirminci yüzyılın başlarında gerek sosyolojinin doğusundaki şartların nispeten değişmesi, gerekse sosyal Antropoloji, Psikoloji gibi diğer sosyal bilimlerin belirginleşmesiyle sosyolojinin de bakış açısının makro boyuttan mikro boyuta yöneldiğini görüyoruz. Bunların yanısıra sosyolojinin Batı Avrupa ülkeleri dışına, ABD'ye taşarak farklı bir kemliğe bürünmesini de bir faktör olarak söyleyebiliriz. Amerikan toplumunun farklı sosyo-kül türel yapısı, Amerikan sosyolojisinin daha çok mikro boyuttaki konulara yönelmesinde etkili olmuş ve bu etki genel anlamda sosyolojiyi sarmıştır. Ancak grup içinde yüzyüze etkileşim le meydana gelen sosyal davranışın kapsadığı mikro boyuttaki sosyolojik araştırmaların sosyolojiyi giderek kısır laştırdığı görülmüştör. Makro boyuttakkalmanın getirdiği imkansız evrensel semaların tuzağına düşülmesine karşılık, mikro boyuttaki çalışmalar psikoloji ile sınırlanma ya yol açmıştır. özellikle Amerikan sosyolojisinde oldukça büyük bir grup sosyolog, neredeyse tamamen psikolojinin sahasına girmiştir. Ancak bütün bu çalışmaların sosyolojiye yeni bir bakış açısının tohumlarını atması bakımından fay-İÜ dası olmuştur. Devlet, toplum kadar önemli olan insan gerçeği, sosyolojinin gündemine girmiştir. Bu dönemde insan davranışının organik yoromunu savunan Cooley ve etkileşim sürecinde ferdi ve sosyal ben kavramları ile davranışa yönelime iç boyut kazandıran G.H. Mead' in çalışmaları yeni bir yaklaşımın temelini oluşturmuştur. Böylece sembolik etkileşime! diye adlandırılan yeni yaklaşım, mikro boyuttaki yaklaşımdan kop madan ancak sıyrılarak makro boyuta yönelmiştir. Ondokuzuncu yüzyıl sosyolojisinin sadece toplumu odak noktası yaparak düştükleri hatayı da gördükleri için fert ve toplumun birbirinden ayrı olmadığı, bu modalyonun iki yüzü gibi olduğu kabulünden hareket etmeye başlarlar. Sosyal davranış, sadece karşıdaki fert ya da varlıklara yönelmek demek değildir. Ferdin bir de kendine yönelişi vardır. Şu halde sosyal etkileşim, fertler ara sı iletişim kadar, ferdin kendisi ile de iletişimi demek tir. Çift boyutlu bir süreçtir. Bu çift boyutlu iletişim fertlere diğer canlı Varlıklardan farklı olarak anlam verme ve bu anlamları sembollerle ifade etme ile dışlaşır. Semboller yazılı ya da yazısız işaretler, hatta jest ve mimiklerdir. Sosyologa düşen de tüm bu süreçleri incelemektir. Çalışmamız sırasında, asrımızın başlarında ortaya çıkan bu teoristyenler grubunun sosyoloji için yeni bir bakış açısı olduğunu göstermeye çalışıp, görüşlerini genel çerçevede ortaya koymaya gayret ettik.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT ' It is a well-know fact that the ideas and thoughts about the society are as old as the history of mankind. However, the birth of a science, that deals with the soci ety as a subject in a general sense, goes back to the are of political, economic and social agitations in the 19 century western Europe. Given the conditions of time and space in its emergence and establizhment, the subject of sociology has been macro-scale social issues. The concepts such as the state and the family have been attempted to be handled within the scheme of universal evolution. At the turn of the century, we see that the perspec tive of sociology has changed from the macro-scale to the micro-scale because of both the relative change in the conditions during the emergence of sociology and the establishment of other social sciences such as social anthropology and Psychology. In addition to the se, that sociology has assumend a different identity by extending beyond the western European countries, to USA can be also said to be a factor. The particular socio-cultural structune of the Ameri can society has been affective in the sense that American sociology has shifted more to the micro-scale issues and this effect has penetrated into sociology in the micro- scale sociological studies consisting of the social beha vior formeal by intra-group face-to- face interaction has made sociology quite stoile. Given the entrapment of the impossible universal schemes brought about by remeining within the macro-scale, the micro-scale studies have ended up in being limited by psychology. In particular, a large group of sociologies in AmericanV sociology have almost entrely entered the area of psychology. However, all the se studies have been useful in sowing the seeds of a new perspective in sociology. The reality of man which is as significant as the state and the society. has entered the agenda of sociology. In this period, the works of Cooley who has defonded the organicist interpretation of human behavior, and of G.H.Mead, who has contributed the inner dimension to beha vior-orientation with the social/self concepts, have formed the basis of a new approach. Thus, the new approach called the symbolical -interactionis t one has tented toward the macro-scale without breaking from, but smeaking away from the micro-scale approach. Since they see the pit the 19 * century sociology falls into by making society as the focal point, they start with accepting that the individual and society are inseparable, for they are the two sides of the same coin. Social behavior does not only mean being ariented toward the indindual or entities. There is also a self- arientation. In this case, social interaction means the interpersonal communication, as well as the inner communi cation of the individual. It is a two-dimenoional process. This two dimens so nal communication, is externalized by giving a meaning to the individuals as different from other living entities and by expressing these meanings with sym bols. The symbols are verbal or non-verbal sings, especially jests and mimics. What befalls the sociologist then is to analyze all these processes. In the course of our study, we have tired to show that this group of theoreticians emerging at the beginning of our century mean to stand for a new perspective for sociology and thus we have t^Sred to put forward their conceptions within a general scope.