Mekan sorununa yönelik heykel çalışmaları
  1. Tez No: 12479
  2. Yazar: YUNİS ÖZDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. REMZİ SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 28
Özet
ÖZET Heykel-mekân ilişkisi, heykel sanatıma temel öğelerinden birisidir. Değişik dönem ve değişik sanatçılarda mekanın algılanışı ve heykelle ilişkisi farklı özellikler gösterir. Bu çalışmada mekân sorununu ele alışın başlıca nedeni mekân öğesinin, heykel sanatının diğer öğelerini kapsamasından kaynaklanmaktadır. Çünkü heykel sanatçısı yapıtını varolacağı mekânın özelliklerine göre oluşturmak durumundadır. Bazen uygun bir mekân seçilerek, çalışmalar mekanın yapısı ve özelliği dikkate alınarak sürdürülür. Bazen de sanatçı yapıtını oluştururken düşünsel bir mekân tasarlar. Tasavvur ettiği bu mekânla birlikte çalışmalar sürdürülür. Bu çalışmada heykelin mekânsal sorunları, hayvan ve insan figürleri kompoze edilerek gerek figüratif ve gerekse soyutlama yoluyla çözümlenmeye çalışıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The relation between statue and place is one of the main elements of the art of statue. The perception of the place and its relation with the statue at different periods shows different characteristics. The main reason for examining the problem of place in this study is that it includes all of these elements of the art of statue. The sculptur has to make his work by taking account the place in which it will exist Sometimes by chousing a suitable place, studies are countinued accoudance with the structure and characteristics of the place. And sometimes the artist plans an imaginery place while forming his works and keeps on working with this place. In this study the problem of statue and place are tried to analyze both figuratively and abstractively by composing animal and human figures. 11