Kadını konu alan heykel çalışmaları
  1. Tez No: 12480
  2. Yazar: NİMET ÖZATAĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. O. METE DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 25
Özet
Sanat ürünlerinin değerlendirilmesinde sağlıklı bir sonuca ulaşabilmek için ürünlerin ortaya çıktığı çağın da iyi tanınması gerekmektedir. Çünkü her yaşantı bir son raki yaşantı için zemin yaratacaktır. Çalışmalarımda kadın figürünü sanat tarihi perspek tifi içinde bazı dönemler ile ele alarak geçirdiği değişim ve gelişmeler örnekler verilerek incelenecektir. Kadını çıkış noktası olarak kullandığım çalışmalarımda heykelin üç boyutlu oluşundan gelen plas tik unsurların (ışık-gölge, mekan, hareket vb. ) yardımıyla çözümlemeye çalıştım.
Özet (Çeviri)
It is also necessary to know well the period in which works come out in order to reach a sound conclusion for the judgement of works of art. Every life prepares the way for the next. In my studies woman figure will be looked into in the perspective of art history with the samples for its changes and improvements during some periods. In my works I used the woman (figure) as a starting point. I tried to analyze the statuewith the help of its plastic elements {light -shadow, place, movement etc. ) which come from its three dimensions.