Hamamda yıkananlar
- Tez No: 12484
- Danışmanlar: PROF.DR. TURAN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 24
Özet
ÖZET Mimari bir mekân olan hamam atmosferinin renk, leke, ritm vb. araştırma olanakları vermesi nedeniyle hamam konusunun seçilmesi uygun görülmüştür. Amaç:“Hamamda Yıkananlar”konumu plastik yönden incelemek, araştır mak ve özgün bir plastik anlatım dili oluşturmaktır. Yapılacak olan çalışmaların eskileri hamamda çizilmiş, araştırma, izlenim ve gözlemlerden yararlanılmıştır. Çeşitli kompozisyon aşamalarından yola çıkarak biçim ve lekelerin yüzey üzerinde oluşması endişesi taşınmıştır. Sonraki çalışma aşamalarında planlar yüzeysel olarak verilmiştir. Konuya ilişkin karakalem, lavi, pastel, suluboya tekniklerinden eskiz ve ön çalışmalar hasırlanmış olmakla birlikte büyük boyutlu yağlıboya tablolar esas alınmıştır. İÜ
Özet (Çeviri)
SUMMARY Bath, being an architectual place, is preferred due to its research possibilities of colour, ritm, and staino. Purpose: To examine the subject“Hamamda yıkananlar (Bathing Figures in a Bath)”from the point of vee1©' of plastic arts and form an original language for expression the scritpts have been drawa in the bath, obserrations, impression's and inspections have been utilised. Starting from variov composition stages, care has been given on the formation of forms and stains on the surface. The plans have been given superficially on foolov/ing stages. Although script and pre-works by using pencil, lave, pastel and watercolor techniques on the subject, oilpaintinqs in big sises have been taken as basis. IV