Ortaöğretim coğrafya eğitim-öğretiminde görsel materyallerin kullanımı ve öğrenme üzerine etkileri
- Tez No: 124920
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİYE GARİPAGAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
IH ÖZET Bu araştırmayla ortaöğretim coğrafya eğitimi ve öğretiminde görsel materyallerin kullanımı ve öğrenme üzerine etkileri ortaya konmaya çalışılmıştır. Eğitim-öğretim planlı ve programlı yapıldığı zaman başardı sonuçlar vermektedir. Bireylerin çağın şartlarına uygun şekilde yetiştirilmesi için bazı öğretim teknik ve metotlarının bilinçli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Öğretmenler dersin içeriğine ve öğrenen gruba göre farklı öğretim metotları kullanırlar. Coğrafya gibi önemi her geçen gün dana iyi anlaşılan bir derste de farklı metotlar kullanılır. Bunlardan bir tanesi de görsel ve işitsel materyallerin aktif olarak kullanıldığı gösteri metodudur. Coğrafya dersinin laboratuarı yeryüzüdür. Fakat çeşitli etkenlerden dolayı bu laboratuar ortamı çoğu zaman aktif olarak kullanılamamaktadır. Böyle bir durum görsel materyallerin etkin bir şekilde kullanımı gerekmektedir. Böylece öğrencilerin derste birden fazla duyu organına bitap edilmiş olunacak; olay ve nesneler arasında daha sağlıklı bağlantısı kurması sağlanmış olup, algılaması artacaktır. Bunun da en geçerli ve gerçekçi yolu öğretimde görsel materyallerin kullanılmasıdır. Bunun için böyle bir araştırma konusu seçmenin amacı ortaöğretim kurumlarında okutulan coğrafya dersinin eğitimi ve öğretiminde görsel materyallerin kullanımı ve öğrenme üzerine etkierinin olup olmadığıdır. Bunun için şu sorulara cevap aranmıştır :. Hangi öğretim metotları ortaöğretimde ne sıklıkla Yıllanılıyor ?. Öğretim metotlarının ortaöğretim coğrafya öğretimindeki yeri nedir?. Ortaöğretim coğrafya eğitimi - öğretiminde hangi materyaller ne sıklıkla kullanılryor?. Görsel materyaller kulllanılarak işlenen bir coğrafya dersinde öğrenme oranlarında bir değişme oluyor mu?. Öğrencilerin görsel materyallere karşı ilgisi nedir?rv Ortaöğretim coğrafya eğitimi-öğretiminde görsel materyallerin kullanımı ve öğrenme üzerine etküerini ortaya çıkarmak için anket uygulamasına başvurulmuştur. Anket verileri SPSS ve Microsoft Excell programlarında değerlendirilerek baza sonuçlara ulaşılmıştır. Buna göre; yöneticilerin %64*ü görsel materyallerin etkin olarak kullanıldığı gösteri metodunun okullarında hiç kulkmlmadığmı belirtmişlerdir, %34'ü ise gösteri metodunun etkin bir şekilde kullanıldığını belirtmişlerdir. Anket uygulaması sırasında gösteri metodunun sıkça kullanıldığı okullarda öğretmen ve öğrencilerin tarafimızdan hasırlanan anket sorularına daha bilinçli şekilde cevaplamışlardır. Yöneticilerin %79'u da çalıştıkları kurumlarda görsel materyallerin etkin şekilde kullanılmasını istemektedirler. Ortaöğretim kurumlarının %79'unda coğrafya odası bulunmadığı, %21'inde ise (en eskisi 3 yıllık) coğrafya odasının bulunduğu anlaşılmıştır. Coğrafya odası olmayan okullarda mevcut olan görsel materyallerin öğretmenler odasının bir köşesinde atıl bir şekilde bulunduğu görinmüştür. Coğrafya öğretmenlerinin %44 görsel materyalleri derslerinde sıkça kullanırken, %56'sının kısmen kullandığı ortaya çıkmıştır. Görsel materyallerin tamamının konulara uygun şekilde kullanılmamasının sebepleri; okulun fizik yetersizliği, ekonomik yetersizlik, yönetici ve öğretmenin eğitim formasyon yetersizliği olarak belirtilmiştir. Coğrafya öğretmenlerinin %44'nûn derslerinde görsel materyal hazırladığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca öğretmenlerin %78'ide derslerinde öğrencilere görsel materyalleri kullanma imkanı verdiği ortaya çıkmıştır. Coğrafi Bölgeler, Deprem ve Ülkelerle ilgili 1, 2, 4 ayhk panoların hazırlandığı görülmüştür. Okullarımızda görsel materyallerden harita, atlas küre ve ders kitaplarının yaygın olarak bulunduğu,diğerlerinin yetersiz olduğu ortaya çıkmıştır..v Görsel materyallerin yeterince kullanılmamasının sebepleri şöyle şekillenmiştir.. Bilgi yetersizliği (%7). Ekonomik Yetersizlik (%43). Fiziki Yetersizlik (%40). Uygulama Yetersizliği (% 1 0) Öğrencilerin %89 u coğrafya derslerinin mutlaka görsel materyallerle desteklenmesi gerektiğini belirtmişlerdir.Aynca öğrenciler yerine göre ferkh ferklı görsel materyallerin (bilgisayar, video, haritalar, atlaslar, tepegöz, slaytlar, projeksiyon, köre, maketler, grafikler, diyagramlar, tablolar profil, kesitler, fotoğraflar, ders kitapları ve koleksiyonlar) derslerde kullanılmasını istemektedirler.Bu sayede derse ilgisi olmayanlarında ilgisinin artacağı rjelirtürniştir. Görsel materyallerin temin edilmesi, kullanılması plan ve program çerçevesinde gerçeMeştirilmelidir.Okul idarecüerirmzin ve öğretmenlerimizin gayretli çalışmaları ayrıca okul-veli,okul-özel sektör İletişinin arttırılarak görsel materyaller temin edilmelidir.Böylece ülkemiz eğltim-öğretiminde kalite adına ciddi değişiklikler görülecektir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In lids research I tried to find out we effects of visual materials on learning geography of secondary education. Education gives successful results when it is practiced with plans and program. To raise in dividuals according to conditions of present day some technique and methods must be used. Teachers use different methods different lessons and different learning groups. Different methods are used in geography and its importance is more realized every day. One of the important method which is used in geography teaching is the method of demonstration in this method audio-visual materials are used very actively. The laboratory of the geography is the earth but because of some factors this laboratory cannot be used actively. In this case visual materials have to be used effectively. So it wiH be addressed to more than one organs of the students during between the objects and the events and their perception is going to increase. The most valid and the most realistic way of the perception is to be used visual materials in teaching. So I've chosen a subject like this. I wanted to indicate the importance of the visual materials geography teaching and education in secondary education and the effects on learning period. Because of this it must be answered the following questions.. Which teaching methods are being used in secondary education and now often are they used?. What is the importance of teaching methods in geography teaching of secondary education?. Which materials are being used in geography teaching of secondary education and how often are they used?. Are learning proportions changing in the geography lessons. Which are, thought by using visual materials? « How are the interests of the students to the visual materials? A survey has been applied to carry out the effects of visual materials on geography teaching and education in secondary education period. The datums of the survery have been evaluated in SPSS and Microsoft Excel programs and it has been reached some results.VII According to those results % 64 of principals pointed out that the demonstration method has never been used in their schools, %36 of principals pointed out that the demonstration has been used effectively in their schools, during the survey in the school which he demonstration method is used effectively the teachers and the students have answered our questions more consciously than the others. % 79 principals and managers ant to be used the visual materials by the teachers effectively. It has been understood that in % 9 of schools there aren't any geography classed. Only in % 21 of schools there are geography class (only for 3 years) in the schools, which don't have geography classes the visuals materials, which exist have been thrown. % 44 of teachers use the visual materials effectively out % 56 of teachers use the materials party. All the visual materials cannot be a used according to the subjects because of the insufficiency of physical considers of the school, in sufficiency of economical conditions insufficiency of training education of the teachers and managers. It has been pointed out that % 44 of teachers prepare visual materials for the lesson and % 78 of teachers give the students opportunity of using the visual materials during the lessons. It has been seen that the monthly wall panels about. Geographical legions the Earthquake and the countries we prepared have been prepared by the students. It has been nevealed that the visual materials such as maps, atlases, globes exist mostly but the others aren't enough. The reasons of not well to be used the visual materials sufficiently are as follows.. Insuffiency of knowledge % 7. Insuffiency of Economical conditions % 43. Insuffiency of physical conditions % 40. Insuffiency of practice % 10VIII % 89 students have pointed out that the geography lessons must be supported by the visual materials definitely. Some what the students want to be used different visual materials according to the subject such as computers, videos, maps, atlases, projections, slides, globes, models, diagrams, graphs, charts, erossjsections, photographs, collections, lesson books. It has been pointed out the interests of the students which aren't enough can be increased. The providing and the usage of the materials must be realized according to a plan and program. The visual materials must be provided by the hard efforts of the teacher principals manager and by the communication between school parents, school private secret. As a result of this increase in these kinds of communication education and teaching in our country.